Kontrast
Wielkość czcionki

Wielka Pielgrzymka - polski album rodzinny. Wyjątkowa wystawa fotografii z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny

Wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża dokonany 16 października 1978 roku wywarł istotny wpływ nie tylko na historię Polski, ale i na losy świata. Ojciec Święty przybył z pierwszą pielgrzymką do ojczyzny kilka miesięcy później, 2 czerwca 1979 roku, a jego wizyta odmieniła serca Polaków. W 40. rocznicę tych wydarzeń Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z partnerami –  PKN Orlen oraz PAP i PKP przy współudziale lokalnych samorządów pragnie w symboliczny sposób odtworzyć trasę I pielgrzymki Ojca Świętego poprzez serię wystaw w 7 centrach komunikacyjnych ośrodków odwiedzonych wówczas przez papieża Jana Pawła II. 

Wystawy, złożone z archiwalnych zdjęć ze zbiorów PAP eksponowane będą w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Gnieźnie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Nowym Targu, Oświęcimiu i Wadowicach.

W centrum widoczny ołtarz, przy tronie papieskim widoczny Jan Paweł II, z prawej - stanowiska operatorów kamer, cała przestrzeń jest wypełniona ludźmi przybyłymi na spotkanie.

Widok ogólny mszy św. celebrowanej przez papieża Jana Pawła II na terenie byłego obozu Auschwitz II – Birkenau.
Zbiory NAC online.

Ekspozycje składać się będą z części ogólnej – ze zdjęciami z wszystkich przystanków pielgrzymki z tekstem dr. Rafała Łatki, specjalisty badającego dzieje Kościoła z IPN oraz części specjalnej – składającej się ze zdjęć z danego miasta.

Część ogólna oprócz tekstu zawiera aktywne QR kody, które umożliwiają odwiedzającym odtworzenie archiwaliów filmowych ze zbiorów TVP i Episkopatu.

Wystawy plenerowe będzie można oglądać od czerwca do września. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało także darmową wystawę w wersji elekteornicznej:

Polski album rodzinny – Wielka Pielgrzymka

logo ORLEN