Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem - świętujmy razem!

Senat ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wydarzenie to wpłynęło na kształt niepodległej Polski. Świętujmy razem 100. rocznicę – szykuje się mnóstwo atrakcji!

Kampania „Polska morska Niepodległa”

Jagodzianka oblepiona piaskiem czy skrzypiąca pod podeszwą mroźna, grudniowa plaża – różne bywają wspomnienia znad morza, ale łączy je jedno: Bałtyk. Nieco zimny, a czasem i złośliwy, gdy porwie płukane z piasku kąpielówki, ale zawsze prawdziwy i swojski, będący z nami od lat. W stulecie symbolicznego powrotu nad Bałtyk, cieszmy się wspólną historią i podzielmy wspomnieniami znad polskiego morza!

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało wyjątkową kampanię „Polska morska Niepodległa”. Łącząc fragmenty filmów z ostatnich stu lat z charakterystycznymi morskimi widokami pokazuje ona, jak dostęp do morza wpływał na kształtowanie się tożsamości Polaków. Obrazu dopełnia specjalnie dobrana muzyka, w której można usłyszeć Bovską.

Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej 1920

czarno białe zdjęcie z zaślubin, tłum z parasolkami stoi na wybrzeżu i patrzy w stronę morza

Zaślubiny Polski z morzem, 10.02.1920.
Zbiory NAC online.

Traktat wersalski, czyli dokument kończący I wojnę światową, podpisany został 28 czerwca 1919 roku. W granicach Polski znalazła się część Pomorza, z dostępem do morza na odcinku około 140 km, a Gdańsk ogłoszono Wolnym Miastem. Niedługo potem rozpoczęto przygotowania do przejęcia tych terenów z rąk niemieckich. Po ratyfikacji traktatu wersalskiego polscy żołnierze pod dowództwem Józefa Hallera wkroczyli na Pomorze. Od 17 stycznia 1920 poruszali się na północ, by oficjalnie zwieńczyć starania 10 lutego uroczystą ceremonią w Pucku. „Niepodległa” zaprasza na wspólne świętowanie 100. rocznic powrotu kolejnych miejscowości Pomorza w granice Rzeczpospolitej!

100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Toruń był jednym z pierwszych miast, które powitały polskich żołnierzy. Miało to miejsce 18 stycznia 1920 roku. 19 stycznia 2020 zapraszamy do Toruń Areny na koncert z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązują karty wstępu, dostępne w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Koncert z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski - plakat wydarzenia z informacjami o nim, zdjęciami artystów w sepii i paskiem logo

18 i 19 stycznia 2020 zapraszamy do Wirtualnego Teatru Historii. Za pomocą specjalnych gogli widzowie przeniosą się dzięki wirtualnej rzeczywistości na pokład legendarnego transatlantyku MS „Piłsudski”, który był pływającą ambasadą polskiej kultury – jego wystrój, meble, naczynia, dzieła sztuki, a nawet popielniczki i karty dań zostały przygotowane i zaprojektowane przez polskich artystów. By poznać historię statku w nowoczesnym zapraszamy:

  • 18.01.2020 – do sali Młodzieżowego Domu Kultury, w godzinach 12:00-19:00;
  • 19.01.2020 – do Toruń Areny, w godzinach 11:00-18:00.

100. rocznica powrotu Pomorza w granice RP

Wraz z trasą jaką poruszały się wojska Hallera na północ, kolejne miasta dziś świętują okrągłą rocznicę przyłączenia do Polski. Od 17 stycznia do 10 lutego zaplanowano różne jubileuszowe inicjatywy w całym regionie, od Golubia-Dobrzynia po Władysławowo. Kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

dziewczyny w strojach regionalnych idące po belce nad falami morza, którym pomagają stojący w wodzie rybacy w specjalnych strojach

Dziewczęta w strojach kaszubskich przybyłe łodziami na uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem w lutym 1938. Zbiory NAC online.

Podczas wydarzeń nie zabraknie inicjatyw z logo „Niepodległa”, które powstały w ramach dofinansowania z różnych programów dotacyjnych. Przykładowo w Tczewie, w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej na pamiątkę wydarzeń z 30 stycznia 1920 można oglądać wystawę „Tczew 1920 – Droga do Niepodległej„.

Kulminacja obchodów – 100. rocznica zaślubin Polski z morzem 8-11 lutego 

Kulminacja obchodów 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Polski będzie miała miejsce od 8 do 11 lutego 2020. W wielu miejscowościach zaplanowano rekonstrukcje, koncerty i różne ciekawe inicjatywy.

8-9 lutego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagości w namiocie przy porcie jachtowym w Pucku. By obejrzeć VR „MS Piłsudski – ukryta historia” zapraszamy do zapisów na stronie Fundacji Koncept Kultura. Niedaleka stamtąd, z fasady budynku przy ulicy Morskiej, na gości spogląda Józef Haller z okolicznościowego muralu. Nie zabraknie także fantastycznych wystaw. MOSiR w Pucku od 1 lutego ugości ekspozycję Muzeum Narodowego w Gdańsku „Wiatr od morza. W sto lat później”, a dwujęzyczna wystawa planszowa „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku będzie dostępna podczas uroczystości państwowych.

reklama wystawy Puck 10 lutego 1920 oczami świadków z logami i grafiką przedstawiającą zaślubiny

9 lutego w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”. Pokaże ona zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych, fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. 10 lutego goście zostaną zaproszeni na dzień otwarty połączony z oprowadzaniem kuratorskim.

Wystawa „Polska morska Niepodległa”

Z okazji świętowania stulecia zaślubin Polski z morzem, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem, stworzyliśmy wystawę „Polska morska Niepodległa”. Ekspozycja składa się z 11 plansz przedstawiających różne aspekty świata Rzeczpospolitej okresu międzywojennego dotyczące tematyki morskiej, od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej. Wystawa dostępna jest dla wszystkich, wystarczy ją pobrać i korzystać według uznania – w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku, w szkołach, instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego itp.

plansza tytułowa wystawy

To nie jedyna wystawa do pobrania. Projekt „B jak Batory” dotyczy transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego – jego historii i roli w polskiej kulturze. Zapraszamy do korzystania z wystawy, filmików, artykułów, scenariuszy zajęć i warsztatów plastycznych. Poza tym na stronie niepodlegla.gov.pl można znaleźć ciekawe artykuły popularnonaukowe – zapraszamy do zaglądania do zakładki „O niepodległej”.

 

Świętujmy razem stulecie zaślubin Polski z morzem!

 

Działania Biura Programu „Niepodległa” w ramach obchodów 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.