Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później” - malarska interpretacja słów Żeromskiego

Dla Pomorzan data 10 lutego 1920 roku to jedna z najważniejszych dat w historii. Z tej okazji w całym regionie przygotowywane są różne wspaniałe inicjatywy. „Wiatr od morza. W sto lat później” – wystawa obrazów inspirowanych opowiadaniami słynnego literata Stefana Żeromskiego zagości w Pucku, miejscu zaślubin Polski z Bałtykiem. Wernisaż zaplanowano na 1 lutego 2020 roku.

Żeromski nad morzem

2 mężczyzn stojących tyłem do widza spoglądających z pokładu statku na wodę i horyzont

Andrzej Umiastowski, Odjazd Smętka, 2018, olej na płótnie, 120×100 cm, fot. © MNG

„Wiatr od morza”, wydany został po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku i natychmiast stał się literackim bestsellerem. Autor Stefan Żeromski był zafascynowany polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2018 roku powstała wyjątkowa kolekcja obrazów inspirowanych opowiadaniami sprzed stu lat. Premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” odbyła się jesienią 2018 roku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku a następnie ekspozycja gościła w Słupsku, Wejherowie, Malborku, Kartuzach oraz w Bytowie. Z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem wraca nad morze, do Pucka.

Morskie opowieści pędzlem malowane

Do projektu zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki. Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń.

obraz olej na płótnie, Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018

Anna Orbaczewska, Zagłada Dworu, 2018, olej na płótnie, 160×190 cm, fot. © MNG

Oprócz ekspozycji w Muzeum Narodowym w Gdańsku obrazy zostały wykorzystane jako ilustracje w specjalnym wydaniu książki Żeromskiego przygotowanym przez współorganizatora projektu – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha-Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Książka jednocześnie pełni funkcję literackiego katalogu wystawy.

„Wiatr od morza. W sto lat później” w Pucku

Kolejną edycję wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” organizatorzy projektu przygotowali w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku (ul Lipowa 3c, 84-100 Puck), gdzie będzie można ją zwiedzać od 1 do 13 lutego 2020 roku. Kuratorem ekspozycji jest Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zarówno termin, jak i miejsce nie są przypadkowe. Organizatorom szczególnie zależało na tym, by wystawa trafiła do Pucka w przededniu rocznicy i wpisała się w obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem.

Zapraszamy!