Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody przyłączenia Wodzisławia Śląskiego do Polski w 1922 roku

Pierwszy weekend lipca w Wodzisławiu Śląskim upłynął pod znakiem obchodów 100. rocznicy włączenia ziemi wodzisławskiej w granice II Rzeczpospolitej. Koncerty, parady, rekonstrukcje i pokazy VR uświetniły ten dzień. Dziękujemy za wspólne, radosne świętowanie!

Rekonstrukcja Bramy Wolności na Rynku we Wodzisławiu Śląskim

Wojsko Polskie na ziemię wodzisławską wkroczyło 4 lipca 1922 roku, zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami po plebiscycie i III Powstaniu Śląskim. Od tego dnia miasto i okolica znalazły się w Polsce. Setna rocznica przyłączenia Wodzisławia i okolicznych miejscowości do Polski upamiętniła symboliczny moment, w którym przed wiekiem wzięło udział aż 15 000 mieszkańców miasta i okolicy.

grupa rekonstrukorów w strojach żołnierzy przejeżdża na koniach przez zrekonstruowaną bramę

Obchody 100. rocznicy przyłączenia ziem wodzisławskich do Polski. Uroczystości na rynku w Wodzisławiu Śląskim.
Fot. dzięki uprzejmości GOKiR Mszana

Jednym z najciekawszych punktów obchodów była rekonstrukcja Bramy Wolności na wodzisławskim Rynku. Na całym zajmowanym przez Polskę terenie powstało w 1922 roku ponad 200 symbolicznych triumfalnych bram, które witały żołnierzy wkraczających na Śląsk. Przez zrekonstruowaną bramę przemaszerowały grupy rekonstrukcyjne m.in.: kawaleria, piechota, żołnierze polscy, powstańcy śląscy, cykliści, cywile w strojach z epoki i harcerze.

W części artystycznej zaprezentowały się grupy wokalne i taneczne z regionu. Na finał przygotowano Koncert „Witaj Polsko!” w wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana i Orkiestry Śląskich Kameralistów. Muzycy pod dyrekcją Aleksandra Knury towarzyszyli Kasi Moś, Krzysztofowi Respondkowi, Magdzie Steczkowskiej, Marcinowi Roszakowi, Sebastianowi Riedlowi, Grubsonowi i Rafałowi Kozikowi.

para dzieci w strojach śląskich pozuje do fotografii

Obchody 100. rocznicy przyłączenia ziem wodzisławskich do Polski. Uroczystości na rynku w Wodzisławiu Śląskim.
Fot. dzięki uprzejmości GOKiR Mszana

Obchodom setnej rocznicy powrotu Śląska do Polski współtowarzyszyły różne wydarzenia w powiecie. W Parku Miejskim zorganizowano wystawę sprzętu wojskowego (pojazdów wojskowych, motocykli, szpitala polowego, replik broni). Podczas inscenizacji historycznych aktorzy prezentowali życie codzienne sprzed 100 lat. Przygotowano seanse filmu historycznego „Witaj Polsko!”. Uczestnicy obchodów otrzymali gazetę „Herold Wodzisławski – Nowiny Wodzisławskie” poświęcony w całości tematyce powstań śląskich oraz procesowi przyłączania ziemi wodzisławskiej do Polski. Obchody w Wodzisławiu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Obchody w Gminie Godów

10 kilometrów dalej, w Godowie, zorganizowano wieczorne pokazy filmów VR „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. Fundacja Koncept Kultura i Biuro Programu „Niepodległa” zaprosiły do wyjątkowego kina, w którym widz przenosi się – niemal dosłownie – do świata filmu. Kino VR podróżujące po mniejszych miejscowościach Śląska to część obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Pokazy cieszyły się gigantycznym zainteresowaniem – kino zamknęło się dopiero po północy!

ludzie na fotelach z okularami VR podczas seansu

Pokazy VR w Godowie z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura

Zanim zaczęło się kino, w Gminie Godów także radośnie świętowano! Po uroczystym apelu i przemarszu ulicami Skrzyszowa pod Gminnym ośrodkiem Kultury nadszedł czas na występy. Śpiewy, tańce i rekonstruktorzy w strojach z epoki przypomnieli o powstaniach śląskich, plebiscycie i rozstrzygnięciach sprzed 100 lat. Uroczystość przy ośrodku kultury odbyła się w ramach projektu Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie „W drodze ku wolności – MuraLOVE Historie”, dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Mural, który powstał na jednej ze ścian ośrodka kultury, przedstawia mieszkańców Skrzyszowa na Kopcu Wolności, który w 1928 r. został usypany na pamiątkę dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W atmosferze tradycyjnego, śląskiego świętowania z udziałem mieszkańców gminy, świętowano z Gminną Orkiestrą Dętą z Gołkowic, Zespołem Pieśni i Tańca Silesianie oraz zespołem Sunny Band. Sporym zainteresowaniem cieszył się także pokaz mody historycznej w wykonaniu grupy Rowery Zabytkowe z Zabrza.

mężczyzna na koniu z rozwiniętą flagą pozuje przed muralem

Obchody w Gminie Godów z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura

Dziękujemy za wspólne świętowanie!