Kontrast
Wielkość czcionki

Pokazy VR z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski

Z okazji 100. rocznicy włączenia Górnego Śląska w granice Polski Biuro Programu „Niepodległa” i Fundacja Koncept Kultura zapraszają na pokazy filmów VR w miejscowościach województwa śląskiego. Wirtualna przygoda przeniesie widzów w czasie i będzie doskonałą okazją do wspólnego, radosnego świętowania!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” na Śląsku

W międzywojniu polska kultura wpływała na Śląsk, a Śląsk na polską kulturę! Dlatego zaprezentowane zostaną dwa filmy VR: „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. W produkcji „Nie kochać w taką noc” widzowie spotkają się w międzywojennej rewii z Aleksandrem Żabczyńskim. Z kolei tenisistka Jadwiga Jędrzejowska po II wojnie światowej mieszkała w Katowicach – dlatego też pokazany zostanie VR „Dża-Dża”!

Pokazy ruszą w lipcu. Harmonogram przystanków Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” (zostanie uzupełniony wkrótce):

ludzie na fotelach z okularami VR podczas seansu

Pokazy VR w Godowie z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Należy stosować się do regulaminu wydarzeń i poleceń obsługi Teatru.

UWAGA! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!

Filmy VR „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”

Dża-Dża (dramat wojenny, czas trwania 18 minut)

„Dża-Dża” to krótkometrażowy dramat wojenny, który przenosi widza w czasie do Warszawy okresu II wojny światowej. Tytułowa Dża-Dża to jedna z najbardziej utytułowanych polskich tenisistek – Jadwiga Jędrzejowska. Publiczność kochała zawsze uśmiechniętą Jadwigę, która grywała z drugą piłką w ręce i miała specyficzny bekhend. Problem mieli jedynie dziennikarze prasy zagranicznej, którzy nie potrafili wymówić jej nazwiska. Dlatego w artykułach nierzadko można spotkać jedynie jej inicjały: J-J, co we Francji brzmiało „Ża-Ża”, a w Anglii czy USA „Dża-Dża”.

tenisistka w trakcie meczu

Zdjęcia z planu VR „Dża-Dża”
Fot. Marcin Suder / BPN

Fabuła filmu zaczyna się w zrujnowanym budynku, w latach 80. XX wieku. Tajemniczy kolekcjoner Fabian (Marek Kossakowski) składa nietypowe zlecenie „człowiekowi od wszystkiego” – ma on odnaleźć pewną rakietę do tenisa. Kolekcjoner lata temu był oficerem wojsk niemieckich i wraz z nim widz przenosi się w czasie do lat 40. XX wieku, do okupowanej Warszawy, by poznać losy przedmiotu zlecenia. W zajeździe „Pod kogutem” prowadzonym przez sportowców, których obowiązywał zakaz startów w czasie wojny, los splótł ścieżki Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią (Olga Żmuda).

Nie kochać w taką noc (komedia muzyczna, czas trwania 16 minut)

Lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą. Do jej powstania przyczyniły się między innymi filmy z gwiazdami przedwojennego kina: Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą, Jadwigą Smosarską czy Aleksandrem Żabczyńskim. „Nie kochać w taką noc” to muzyczna komedia pomyłek zapraszająca w kulisy międzywojennego kabaretu. To właśnie tam widz spędza wieczór z jednym z najbardziej znanych aktorów II RP – Aleksandrem Żabczyńskim (w tej roli Jacek Knap). Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia i humor to niewątpliwe atuty filmu.

aktor we fraku otoczony przez tancerki z wielkimi pierzastymi wahlarzami

Zdjęcia z planu VR „Nie kochać w taką noc”
Fot. Marcin Suder / BPN

„Żabczyński to artysta, co go nie trzeba przedstawiać, mężczyzna, co całuje dłoń pięknych madame, kocha w takie noce jak ta i na którego wady nie ma już rady”. Tylko co, jeśli konferansjer Maniek (Dawid Dziarkowski) i kelnerzy pomylą damy, które przybywają na niezwykły wieczór rewii? Co, jeśli piękną nieznajomą, będącą naprawdę Iną Benitą (Katarzyna Ptasińska), wezmą za żonę Marię, a żonę (Aleksandra Grzelak) za zwykłą wielbicielkę? Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu!

Serdecznie zapraszamy do Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”!

Pokazy realizowane są w ramach obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski.