Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody Roku Romantyzmu Polskiego

W tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W związku z tym rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Twórczość romantyków zajmuje szczególne miejsce w naszej kulturze i historii. Romantyzm przyniósł Polsce genialnych twórców i wybitne dzieła. Ukształtował patriotyzm, duchowość i postawę moralną Polaków. W romantyzmie zrodziła się fundamentalna dla naszego narodu idea niepodległościowa, realizowana we wszystkich działaniach zmierzających do odzyskania i umocnienia suwerennej Ojczyzny w 1918 roku oraz obecna we wszelkiej późniejszej walce o wolną Polskę. 

Zachęcamy do korzystania z okolicznościowego portalu romantyzm2022.pl. Nowo powstała strona ma skupić wszelkie inicjatywy realizowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Osoby zainteresowane romantyzmem mogą tu znaleźć wydarzenia realizowane w ramach obchodów. Organizatorów zachęcamy z kolei do dodawania wydarzeń, by dotrzeć z nimi do większej liczby odbiorców oraz pokazać jak wiele inicjatyw zaplanowano w tym roku by uczcić tak inspirującą rocznicę.

Ponadto organizatorzy wydarzeń nawiązujących do Roku Romantyzmu Polskiego mogą na stronie pobrać okolicznościowe logo obchodów. Znak nawiązuje do ozdobnych krojów pisma używanych na kartach tytułowych w książkach z epoki oraz inspirowany jest dynamiką ówczesnego liternictwa.

Zapraszamy do korzystania z logotypu, dodawania wydarzeń i wspólnego świętowania 200-lecia polskiego romantyzmu!