Kontrast
Wielkość czcionki

„Od 100 lat na olimpijskim szlaku” - wystawa plenerowa na stulecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Polski Komitet Olimpijski zaprasza na plenerową wystawę wielkoformatową „Od 100 lat na olimpijskim szlaku” prezentującą stuletni dorobek PKOl-u oraz polskiego ruchu olimpijskiego. Uroczyste otwarcie odbędzie się we wtorek 3 września na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w Krakowie. 

Powstanie PKOl-u było symbolem zwieńczenia starań o udział Polski w igrzyskach olimpijskich i powrotu Rzeczypospolitej do grona państw niepodległych. Było także spełnieniem marzeń sportowców, którzy w okresie niewoli narodowej nie mogli reprezentować swojego kraju. Sport i ruch olimpijski sprzyjały procesom integracji polskiego społeczeństwa oraz utrwalania świadomości narodowej i państwowej Polaków.

Ekspozycja przedstawia opowieść o polskim ruchu olimpijskim, Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej, gwiazdach sportu, gestach i emocjach, związkach sportu ze sztuką i kulturą, igrzyskach olimpijskich w świadomości społecznej i kulturze popularnej, działalności PKOl oraz historię uczestnictwa Polski w igrzyskach olimpijskich-kluczowe fakty oraz wartości olimpizmu.

W trakcie wystawy będzie można wziąć udział w lekcjach edukacyjnych i warsztatach plastycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zaplanowano również otwarte oprowadzania kuratorskie dla turystów i mieszkańców.

Wystawa z Krakowa przeniesie się do Warszawy, gdzie podziwiać ją będzie można od 20 października naprzeciwko Biblioteki Rolniczej. 

Wystawę oraz obchody stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.