Kontrast
Wielkość czcionki

Od sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w twórczości współczesnych polskich artystów

Od sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w twórczości współczesnych polskich artystów

Prezentowana we wrocławskiej Galerii BWA wystawa „Od sztucznej rzeczywistości do selfie. Autoportret w twórczości współczesnych polskich artystów” w przekrojowy sposób pokazuje redefinicję pojęcia autoportretu w twórczości polskich artystów współczesnych na przestrzeni lat. Punkt wyjścia stanowią prace jednej z najważniejszych polskich artystek neoawangardy, wielokrotnie nagradzanej i docenianej Natalii LL, postaci obecnej w polskiej kulturze od lat 60. ubiegłego wieku. Drugim biegunem są odwołania do tradycyjnej konwencji tworzenia autoportretów.

Prace reprezentują kolejne spojrzenia, interpretacje, sposoby rozumienia i podejścia do autoportretu. Niosące przekazy o charakterze systemowym bądź artystycznym, emanujące poczuciem humoru, definiujące sztukę – i samych artystów dzieła tworzą interesujący, mozaikowy obraz ukazujący przemiany sposobów myślenia o autoportretach na przestrzeni lat.

Kolejne techniczne rewolucje i fenomen nowych mediów widoczne są nie tylko w polityce czy gospodarce. To właśnie kultura jest sferą, w której najlepiej odbijają się przemiany technologiczne i nowe dostępne narzędzia. Dziś lustro, camera obscura, fotografia, film, zapis i korekcja cyfrowa obrazu, sieciowanie, czy wreszcie popularny selfie-stick są środkami, dzięki którym swój autoportret wykonać może każdy w każdej chwili i miejscu – potrzebne do tego narzędzia ma zawsze w kieszeni. Jednocześnie, obok zmian w procesie powstawania autoportretu, zmienia się także całe podejście do tego przejawu sztuki – coraz mniej liczy się prawda obrazu, a być może nawet prawda w ogóle.

Na wystawie zobaczyć można prace takich artystów jak między innymi wspomniana już Natalia LL, Roman Opałka, Zbigniew Libera, Jerzy Truszkowski, Przemysław Kwiek, Oskar Dawicki i Paweł Althamer, Laura Pawela, Wojciech Puś, Wojciech Bąkowski, Dorota Buczkowska, Iwo Rutkiewicz, Aneta Grzeszykowska, Maria Zuba, Michał Łagowski czy Adu Karczmarczyk.

Więcej informacji o wystawie dostępne na stronie https://nowa.bwa.wroc.pl.

Wydarzenie realizowane w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.

Kiedy: 06.10.2017 – 26.11.2017

Gdzie: Galeria BWA Wrocław

 Zygmunt Waliszewski, Autoportret, 1922, tempera na tekturze, fot MNK

Zygmunt Waliszewski, Autoportret, 1922, tempera na tekturze, fot MNK