Kontrast
Wielkość czcionki

Paderewski zremiksowany w Budapeszcie

„Paderewski Remixed” to instalacja audiowizualna, przybliżająca postać Ignacego Jana Paderewskiego i jego wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Od 16 września można ją podziwiać jako jedną z głównych atrakcji festiwalu Bridging Europe w Budapeszcie.

Paderewski był nie tylko rewelacyjnym pianistą i kompozytorem, lecz także znakomitym oratorem i mężem stanu, który swoją popularność wykorzystywał umiejętnie na rzecz przywrócenia Polski na mapę Europy. Instalacja „Paderewski Remixed” przybliża przede wszystkim osobowość muzyka, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem mediów i opinii publicznej ze względu na barwny charakter i interesujący sposób bycia, a także ogromny talent muzyczny. Celem dzieła przygotowanego przez Yeast Culture, jedną z najbardziej znanych londyńskich agencji kreatywnych na świecie, jest przypomnienie współczesnemu odbiorcy, że Paderewski to nie tylko odległa postać, o której słuchamy na historii, lecz przede wszystkim charyzmatyczny artysta ze smykałką do polityki.

Paderewski i jego wpływ na historię Polski

Paderewski wiedział, że jest rozpoznawalną i wpływową osobą. Wiedział, że może przyczynić się do odrodzenia Polski. Dziś nazwalibyśmy tę działalność znakomitym wykorzystaniem potencjału marketingowego. Pod jego wpływem amerykański prezydent Woodrow Wilson włączył sprawę niepodległości Polski do swoich 14 punktów, czyli planu ustanowienia nowego ładu na świecie po I wojnie światowej. To Paderewski wraz z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, zakończonej podpisaniem kończącego wojnę traktatu wersalskiego. 

Instalacja „Paderewski Remixed” nie skupia się jednak na politycznych dokonaniach pianisty, lecz na jego charakterze, sposobie bycia i tym, jak kreował sprawę polską w tej burzliwej rzeczywistości. Dzieło można oglądać na 60 monitorach, które symultanicznie przedstawiają fotografie, obrazy oraz fragmenty filmów dokumentalnych. Ujęte zostały takie momenty jak przyjazd Paderewskiego na konferencję pokojową w Paryżu, widok ulic miast w których występował, a także reakcje słuchaczy jego koncertów i przemówień.

Refrenem instalacji jest ujęcie przebiegających po klawiaturze palców Paderewskiego, wykonującego „II Rapsodię węgierską” Liszta. To właśnie ten utwór jest motywem muzycznym pokazu. To niezwykłe ujęcie pochodzi  z brytyjskiego filmu „Sonata księżycowa” z 1937 roku, w którym Paderewski zagrał samego siebie.

Instalację oglądać można we foyer Pałacu Sztuki Müpa w Budapeszcie do 30 września. Program festiwalu Bridging Europe w tym roku został zbudowany wokół kultury Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z okazji stulecia odzyskania przez te kraje niepodległości. W ciągu dwóch tygodni zobaczymy tam wielu polskich artystów.

Instalacja „Paderewski Remixed” powstała w ramach programu Instytutu Adama Mickiewicza POLSKA MUSIC. Jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2021.