Kontrast
Wielkość czcionki

Pieśni ludowe i inscenizacja wydarzeń sprzed stu lat - Instytut Śląski celebruje niepodległość

Instytut Śląski zaprasza na wydarzenia upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz walkę o suwerenność kraju w regionie. W ramach obchodów 101. rocznicy powrotu Rzeczpospolitej na mapy świata odbędzie się koncert pieśni ludowej i patriotycznej oraz inscenizacja pokazująca powstania śląskie.

„Pieśni znad Odry” to publikacja Instytutu w formie śpiewnika pieśni śląskich związanych tematycznie z rzeką Odrą. Pieśni te zebrał etnograf i muzykolog Adolf Dygacz, a wyboru dokonała i opatrzyła wstępem jego żona, Janina Dygacz, z inicjatywy redaktora publikacji, dr. Krzysztofa Kleszcza. Jednocześnie z publikacją śpiewnika odbędzie się koncert pieśni w wykonaniu trio w składzie: Grzegorz Płonka, Jacek Dzwonowski i Tomasz Drozdek. 

Plakat promujący koncert Pieśni znad Odry

Grzegorz Płonka jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także zapalonym popularyzatorem śląskiej kultury i laureatem licznych nagród na tym polu. Jest multiinstrumentalistą, wokalistą, aranżerem, ale także autorem i redaktorem publikacji o jego rodzinnej Ligocie – dzielnicy Katowic. Do płyt Grzegorza Płonki związanych ze Śląskiem należą: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu”, „Życie pieśniczką pisane”, „Vox ex Silesia” oraz  “uOdro nasza, uOdro”. Ostatnia z wymienionych ma ścisły związek z repertuarem planowanego koncertu.

Jacek Dzwonowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, multiinstrumentalistą specjalizującym się w grze na skrzypcach, kompozytorem, realizatorem i producentem nagrań, a także twórcą instrumentów. Jest członkiem duetu ‘scena c’, kwartetu smyczkowego Altra Volta, zespołów The Plodders i Zapłoty, współpracuje z Teatrem A, Stanisławem Soyką (m.in. „Soyka po śląsku”), Joanną Kondrat i innymi.

Tomasz Drozdek jest z kolei absolwentem Szkoły Muzycznej w Radomsku, multiinstrumentalistą, ze szczególną pasją dla instrumentów perkusyjnych i monochromatycznych, głównie etnicznych. Związany jest z zespołami Makabunda (muzyka przedwojenna), Kalokagathos (muzyka dawna, ludowa i szeroko pojęte etno), Canau (folk’n’roll), DelivEr_US (math metal), T.ETNO i MUMIO. Gromadzi rzadkie i zapomniane instrumenty, a także własnoręcznie je konstruuje.

Koncert odbędzie się w Studiu M w siedzibie Radia Opole w piątek 8 listopada o godz. 18:00. Będzie retransmitowany na antenie Radia Opole.

Niepokój i gniew

10 listopada, tuż po godz. 15:00, na placu przed opolskim Ratuszem odbędzie się inscenizacja „Powstania Śląskie – niepokój i gniew”. Ukazane w niej zostanie przybycie na Górny Śląsk 117 dywizji Reichswery generała Karla Hoefera i przemianowanie jej na Grenzschutz-Division, ustawienie przez oddział  Grenzschutzu posterunku przy kopalni, a następnie udany atak powstańców śląskich na posterunek i rozbrojenie oddziału niemieckiego. Przedstawienie trwa około pół godziny, a weźmie w nim udział niemal trzydziestoosobowa grupa aktorów-amatorów.