Kontrast
Wielkość czcionki

Podniebne pokazy na Świdnik Air Festival

Na lotnisku cywilnym, niedaleko Portu Lotniczego Lublin, w Świdniku 9-10 czerwca odbędzie się piknik lotniczy. Niezwykłe pokazy będą nawiązywać do dumnych tradycji II RP, bo to właśnie w Świdniku w 1938 roku została uruchomiona Szkoła Pilotów Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Śmigłowce, szybowce i inne statki latające zostaną zaprezentowane widowni, a piloci ze światowej czołówki zadziwiać będą swoimi umiejętnościami.

Tradycje Festiwalu

Świdnik Air Festival nawiązuje do tradycji lotniczych Lubelszczyzny. W międzywojniu LOPP szkoliła tam pilotów. Po II wojnie światowej, w 1951 roku, rozpoczęło działalność przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce. W świdnickim aeroklubie szlifowali swoje umiejętności późniejsi Mistrzowie Polski i Świata w szybownictwie i akrobacji lotniczej. Co więcej, w tym roku ma miejsce także 100 rocznica urodzin gen. Tadeusza Góry, słynnego polskiego lotnika, pilota Dywizjonu 316 i zdobywcy najwyższego odznaczenia szybowcowego, czyli Medalu Lilienthala i to z numerem 1. Już w weekend tradycje splotą się ze współczesnością w fantastycznym, podniebnym spektaklu.

Gwiazdy na Świdnik Air Festival

Podczas pikniku swoimi umiejętnościami popisywać się będą prawdziwe gwiazdy. Artur Kielak to wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej. Z kolei Łukasz Czepiela to najszybszy polski pilot. Jako pierwszy Polak wystąpił w Red Bull Air Race, najbardziej prestiżowych wyścigach lotniczych świata. Wśród gwiazd lotniczych wystąpią doskonale znane formacje, Flying Bulls, 3AT 3, Cellfast Flying Team, Marek Choim, a także śmigłowce spod znaku PZL-Świdnik, samoloty cywilne i szkoleniowe. Nie zabraknie formacji wojskowych i prezentacji umiejętności Zespołu Akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry i Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”.

5 startujących samolotów, zostawia za sobą kolorowe ogony, 3 białe, 2 czerwone

Gwiazdy Air Festivalu w obiektywie, Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry
Zdjęcie ze strony air-festival.swidnik.pl

Oprócz pokazów, które będą główną częścią wydarzenia, odbędą się również wystawy statyczne statków powietrznych i pojazdów historycznych. Na ziemi będzie można oglądać śmigłowce SM-1 i SM-2, produkowane przed laty w PZL-Świdnik, a obok nich wojskowe Mi-24 i Mi-8. Samoloty cywilne reprezentować będą m.in.: Piper Seneca, Cessna 152, Cessna 172, Yak – 12, czy AN-2 „Wideńczyk” ze swoją historią rodem z filmów akcji. Pojawią się również szybowce i latające modele RC. Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będzie replika Fokkera z czasów II wojny światowej.

 

Aby każdy mógł fantastycznie spędzić czas, organizatorzy szykują także strefę zabaw dla dzieci i część gastronomiczną. Żeby ułatwić dojazd mieszkańcom Lublina, na czas festiwalu, zostaną uruchomione dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i kolei. Na Świdnik Air Festival będą obowiązywać wejściówki.

Życzymy fantastycznych wrażeń!