Kontrast
Wielkość czcionki

Polish Heroines of Music - płyta z dziełami polskich kompozytorek współczesnych

Kobiety w polskiej muzyce to wyrazisty głos. Na nowej płycie „Polish Heroines of Music” z muzyką orkiestrową można usłyszeć dzieła polskich znanych kompozytorek współczesnych: Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Grażyny Bacewicz i Agaty Zubel w doskonałych interpretacjach. Wydawnictwo jest dostępne w księgarniach i sklepach muzycznych.

Polish Heroines of Music

Album jest owocem programu Polskie Heroiny Dźwięku, prowadzonego przez IAM. Jego celem jest stworzenie i upowszechnienie nowego kanonu utworów polskich kompozytorek. W tym przypadku są to „Sonosphère V. Wanda Landowska” Elżbiety Sikory, „Aisthetikos” Hanny Kulenty, „In the Shade of an Unshed Tear” Agaty Zubel i „Contradizione”, klasyk autorstwa Grażyny Bacewicz. Ważny jest nie tylko repertuar, również jego interpretacja – szczególnie warto zwrócić uwagę na grę solistów: saksofonisty Bartłomieja Dusia, pianistki Magdaleny Duś i francuskiego gitarzysty jazzowego Misji Fitzgeralda Michela.

lekko otwarta okładka płyty i wokół niej banerek

Elżbieta Sikora łączy akustyczną tradycję z elektryczną nowoczesnością. Francuski gitarzysta jazzowy w swoim wirtuozowskim solo na gitarze elektrycznej wydobył założoną w utworze nerwowość. Metafizycznego transu i muzycznego surrealizmu można dotknąć słuchając dzieła Hanny Kulenty w interpretacji znakomitych solistów: saksofonisty Bartłomieja Dusia i pianistki Magdaleny Duś. Klasyk Grażyny Bacewicz ro utwór wybitnej kompozytorki, wirtuozki skrzypiec, a także biegłej pianistki i pisarki. Próba Agaty Zubel zmierzenia się z możliwościami orkiestry Beethovenowskiej we współczesności to płytowa premiera utworu.

Utwory w publikacji:

  • Hanna Kulenty – Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepiano i orkiestrę
  • Grażyna Bacewicz – Contradizione na orkiestrę kameralną
  • Agata Zubel – In the Shade of an Unshed Tear na orkiestrę
  • Elżbieta Sikora – Sonosphère V. Wanda Landowska na orkiestrę i gitarę elektryczną

Od 29 stycznia 2021 płyta dostępna jest w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych oraz w serwisach cyfrowych.

Album jest owocem współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Instytutem Adama Mickiewicza, który promując polską kulturę za granicą podjął się stworzenia i upowszechnienia nowego kanonu utworów polskich kompozytorek. Trzecią stroną w projekcie jest francuska Orchestre Pasdeloup, która nagrała utwory. Orkiestrę poprowadziła Marzena Diakun, dyrygentka o nieprzeciętnym talencie. Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.