Kontrast
Wielkość czcionki

Premiera filmu VR "Kino" - 120. rocznica stworzenia pierwszych polskich produkcji fabularnych

W 2022 roku przypada 120. rocznica stworzenia filmów, które są uznawane za pierwsze polskie produkcje fabularne – „Powrotu birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”. Z tej okazji Biuro Program „Niepodległa” zaprasza na premierę wyjątkowego filmu w technologii VR pod tytułem „Kino”. W nim Kazimierz Prószyński, twórcza tych pierwszych filmów, zabierze widzów na plan filmowy. Bezpłatne pokazy dla publiczności będą dostępne podczas Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11.11.2022 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w godzinach 13:00-20:00.

Biopleograf i początek historii polskiego kina

120. lat temu Kazimierz Prószyński za pomocą swojego specjalnie skonstruowanego urządzenia zwanego biopleografem (udoskonalona wersja pleografu, który wyprzedził kinematograf braci Lumière) nagrał dwie pierwsze produkcje filmowe. Tak powstały „Powrót birbanta” oraz „Przygody dorożkarza”. Film „Kino” w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego w 1902 roku, to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwalenia.

W filmie VR Kazimierz Prószyński (Filip Urbanke) kręci swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji. „Kino” jest filmem szkatułkowym. Widz obejrzy nie tylko sam „Powrót birbanta” w wersji VR, ale również proces ówczesnego kręcenia filmu, jak i plan współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek). Choć brzmi to skomplikowanie nie zabraknie lekkiego humoru – obecny na planie konsultant (Jakub Kamieński) zgłasza reżyserowi kilka wątpliwości! Zapraszamy na wirtualną przygodę filmową!

ludzie na obrotowych fotelach oglądają film VR, w tle nagrywany jest wywiad

Premiera filmu w technologii VR „Kino” 10.11.2022.
Fot. BPN

„Powrót birbanta” w filmie VR „Kino”

Słowo birbant oznacza człowieka prowadzącego życie hulaszcze, próżniacze. Oryginalny „Powrót birbanta” z 1902 roku zaginął. Dziś znany jest jedynie dzięki relacji Bolesława Lewickiego z pokazu zorganizowanego w 1938 roku: „Dzień, fragment ulicy: na tle kamienica (jej część z bramą wejściową do wysokości I piętra), chodnik, na pierwszym planie kawałek jezdni. Przed bramą stróż w fartuchu zamiata chodnik. Z prawej strony nadjeżdża dorożka konna, zatrzymuje się przed bramą. W dorożce rozwalony na siedzeniu młody człowiek w cylindrze i fraku widocznym spod czarnej narzutki lub peleryny. Młody człowiek jest wyraźnie wstawiony, bo nie może podnieść się o własnych siłach. Dorożkarz i stróż pomagają mu w wydostaniu się z dorożki. Potem birbant z pomocą stróża zdąża do bramy”.

baner wydarzenia

Jak aktorzy poradzili sobie z wyzwaniem? Jak wyglądają plany filmowe, które dzieli 120 lat? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w filmie VR „Kino”. Bezpłatne pokazy będą dostępne 11.11.2022 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie (Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego) w godz. 13:00-20:00. Będą jedną z atrakcji dostępnych podczas festiwalu „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Wstęp wolny, zapisy nie obowiązują. Dla osób, które nie będą mogły być w Warszawie film, wzorem poprzednich produkcji „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc„, zostanie udostępniony na kanale YouTube „Niepodległa”.

UWAGA! Filmy VR nie są rekomendowane dla dzieci poniżej 12. roku życia!

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.