Kontrast
Wielkość czcionki

Rejs Niepodległości już za miesiąc

To 10 miesięcy na morzu i 33 tysiące mil morskich. Takie wyzwanie czeka przed Darem Młodzieży, jedną z najsłynniejszych polskich fregat. Dokładnie za miesiąc, w niedzielę 20 maja, na wodach Bałtyku rozpocznie się Rejs Niepodległości. Ta morska podróż dookoła świata uświetni setną rocznicę powrotu niezależnej Polski na mapy świata. Jednocześnie będzie służyć promocji Polski w obcych portach. Organizatorzy chcą też, by idea była twórczym rozwinięciem sukcesu międzynarodowego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Mapa z trasą Rejsu Niepodległości

Trasa Rejsu Niepodległości, źródło: https://pl2018.org/

Historia „Daru Młodzieży”

Jak napisano na stronie Akademii Morskiej, „Dar Młodzieży” to „od lat doskonale znany i oczekiwany w portach całego świata Ambasador Rzeczypospolitej. Żaglowiec jest oryginalnymi niepowtarzalnym miejscem dla aranżacji wszelkiego rodzaju spotkań gospodarczych i dyplomatycznych oraz znakomitym tłem różnorodnych działań o charakterze kulturalnym promujących Rzeczypospolitą”. Zachwalany trójmasztowiec to polski statek szkolny, zbudowany w gdańskiej stoczni w 1981 roku. Zastąpił w służbie „Dar Pomorza”, obecnie okręt-muzeum, który ufundowało społeczeństwo II RP dla ówczesnej Szkoły Morskiej. W 1934 roku, dowodzony przez kapitana Konstantego Maciejewicza, opłynął świat w pionierskim rejsie. Podczas konferencji prasowej 22 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która oficjalnie zainaugurowała przedsięwzięcie, Minister Gróbarczyk nawiązał do historii: „Tym razem promować Polskę będzie […] żaglowiec „Dar Młodzieży” – najlepszy Ambasador jakiego mamy”.

Uroczystość w Gdyni z okazji wypłynięcia statku szkolnego "Dar Pomorza" w rejs dookoła świata,

Uroczystość w Gdyni z okazji wypłynięcia statku szkolnego „Dar Pomorza” w rejs dookoła świata, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Trasa Rejsu Niepodległości

Impreza otwierająca Rejs będzie miała miejsce w Krakowie, 3 maja 2018. To tam miały miejsce ostatnie Światowe Dni Młodzieży. Najpierw flisacy przepłyną tratwami spod Wawelu, Wisłą, do Gdyni. Z portu „Dar Młodzieży” wypłynie 20 maja. Następne zaplanowane porty na trasie to: Lizbona, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Hong Kong, Szanghaj, Osaka, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Nowy Jork i Horta, jednak trasa może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych. Powrót do Polski jest planowany na marzec 2019. Rejs potrwa blisko rok, a w każdym z portów, gdzie zawinie „Dar Młodzieży” odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Załoga Rejsu Niepodległości

Załoga na Rejs Niepodległości jest wyjątkowa. Mógł do niej dołączyć każdy młody Polak, który miał 18-26 lat i wziął udział w konkursie. Etap I konkursu polegał na przesłaniu zdjęcia albo krótkiego filmu do aplikacji na Facebooku, w którym uczestnik prezentował siebie w roli Młodego Ambasadora. Następnie zbierali oni głosy od publiczności. Pięciuset autorów, którzy zgromadzili ich najwięcej, zaproszono do II etapu, czyli Testu Wiedzy, który odbył się w Warszawie. Sprawdzian obejmował wiedzę z zakresu historii działań niepodległościowych Narodu Polskiego, podstaw wiedzy żeglarskiej oraz motywu morza w Biblii. Wyłoniono 400 laureatów. Będą oni się wymieniać w kolejnych portach. Załogę uzupełnią studenci Akademii Morskiej, którzy na rejsie będą odbywać praktykę i młodzi ludzie z różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin wytypowani przez salezjańskie placówki misyjne na całym świecie.

pokład statku

Źródło: https://pl2018.org

Przygotowania do Rejsu Niepodległości

Przełom roku 2017/2018 żaglowiec spędził w Stoczni Remontowej „Nauta”, gdzie poddawany był cyklicznemu przeglądowi i remontowi. Położono nowe warstwy farb zabezpieczające przed korozją i porostami. Zdemontowano, poddano konserwacji i ponownie zamontowano wał śrubowy ze śrubą napędową, trzon steru, płetwę sterową, kotwice i łańcuchy kotwiczne. Sprawdzono zbiorniki paliwa i wody słodkiej, elementy olinowania stałego, wyposażenie i urządzenia pokładowe (m.in. kluzy, kabestany, windy, łańcuchy). Te wszystkie prace uzupełniła kompleksowa wymiana stosowanych na statku olejów na biodegradowalne oleje nowej generacji. Dokonane prace pozwolą żaglowcowi spełnić ostre przepisy ochrony środowiska obowiązujące na wodach i w portach Północnej Ameryki.

uproszczony żaglowiec z biało-czerwonym kadłubem wpisany w różę woatrów

Warto jeszcze wspomnieć, że Laureaci konkursu będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Dlatego też symboliczna inauguracja Rejsu Niepodległości odbędzie się w Krakowie, a „Dar Młodzieży” wypłynie z Iskrą Bożego Miłosierdzia na pokładzie. W założeniu ma przypominać sztafetę olimpijską, gdzie młodzi ludzie mają nieść polską flagę oraz płomień dookoła świata.

Organizatorem wydarzenia „Rejs Niepodległości” jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a współorganizatorami Konkursu są Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu, Akademia Morska w Gdyni oraz Konferencja Episkopatu Polski.