Kontrast
Wielkość czcionki

„Rzeczpospolita nieodbudowana” - serial o II RP, której już nie ma

Te same ulice miast, które dziś znamy, wyglądały zupełnie inaczej za czasów II Rzeczpospolitej. Zniszczenia wojenne i decyzje władz po 1945 roku odmieniły kształt miejscowości. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do odkrywania budynków, których już nie ma w serialu „Rzeczpospolita nieodbudowana”. Premiera pierwszego odcinka 11 listopada 2021 o godzinie 11:10 w TVP1. Jego bohaterem będzie Warszawa i jeden z jej centralnych punktów – plac, pałac i park położone na osi saskiej. Odcinek można także obejrzeć online:

Odbudowa Warszawy

„Rzeczpospolita nieodbudowana” to seria półgodzinnych filmów poświęcona budynkom, które choć były rozpoznawalne, nie zostały odbudowane po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Dziedzictwo polskich miast, którego dziś nie można zobaczyć, jest odkrywane w kolejnych odcinkach. Wypowiedzi historyków, antropologów i naukowców, oprócz narracji o faktach historycznych, tworzą także opowieść o skomplikowanej relacji mieszkańców z budynkami i stawiają pytania o to czy powinno się odbudowywać miasta, które zostały zniszczone i jakie uczucia budzą gruzy w miejscach, które kiedyś nazywali domem.

Emisja pierwszego odcinka serialu „Rzeczpospolita nieodbudowana”  będzie miała miejsce 11 listopada 2021 o godzinie 11:10 w TVP1. Poświęcony jest Warszawie. Stolica Polski była wyjątkowym miejscem, ze względu na rolę kulturalną i symboliczną dla narodu. Odbudowa Warszawy miała różne koncepcje i wzbudzała skrajne emocje. Teraz, gdy zapadła decyzja o odbudowie Pałacu Saskiego, powracają pytania i dylematy, warto zatem poznać historię tego miejsca.

grób nieznanego żołnierza na placu saskim

Rzeczpospolita nieodbudowana. Warszawa

W serialu występują naukowcy:

  • prof. Richard Butterwick – Pawlikowski, University College London
  • Marcus van der Meulen, Instytut Historyczny w Warszawie
  • dr Mikołaj Getka – Kenig, Instytut Historii Nauki PAN
  • dr Michał Laszczkowski, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego
  • Agnes Dudek

Reżyseria: Maciej Czułowski

Scenariusz: Piotr Kornobis

Zdjęcia: Robert Lis

Montaż: Marcin Sucharski

wizualizacja Pałacu Saskiego

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.