Kontrast
Wielkość czcionki

Tak świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

11 listopada 2019 roku świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Możemy śmiało powiedzieć, że razem z nami niepodległość świętował cały świat. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w południe 11 listopada na każdym z kontynentów wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego! Ponad 300 tysięcy osób bawiło się razem z nami na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, a prawie 200 tysięcy obejrzało w telewizji „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”.

Niepodległa do hymnu 2019

W tym roku w samo południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego śpiewany był w prawie 800 miejscach. Polski hymn wybrzmiał w miejscach szczególnych dla polskiej historii i tożsamości – zaśpiewano go na Wawelu, odegrany został także z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie, a zebranej na krakowskim rynku publiczności towarzyszył Chór Polskiego Radia. Chór Komendy Stołecznej Policji zaśpiewał przed Pałacem Mostowskich, a na Placu Zamkowym w Warszawie hymn odśpiewany został przez mieszkańców stolicy i turystów przy wsparciu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, usłyszeć go można było w czasie oficjalnych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, a także w małych miejscowościach – domach kultury, w szkołach, przedszkolach, w parkach i na skwerach. Już po raz drugi w akcji „Niepodległa do hymnu” wzięła udział grupa morsów, którzy wspólnym śpiewaniem w Jeziorze Dywickim rozpoczęli sezon kąpieli. 

kobiety w równym rzędzie w ludowych strojach

Zespół Mazowsze przed Zamkiem Królewskim, fot. Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepodległa”

Hymn brzmiał od Bałtyku po Tatry: wykonany został w Mielnie, Międzyzdrojach oraz na Szrenicy – jednym z karkonoskich szczytów. Mazurka słychać było również poza granicami kraju – odśpiewany został na Antarktydzie, w Australii i Afryce, śpiewali Polacy w Azji (m.in. Pekin, Bangkok) oraz na ternie obu Ameryk, w tym na plaży Copacabana w brazylijskim Rio de Janeiro.  Do akcji włączyli się także badacze z Polskiej Stacji Antarktycznej Imienia Henryka Arctowskiego oraz żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie.

Do akcji „Niepodległa do hymnu” przyłączyli się także siatkarze i kibice w całej Polsce. W trakcie weekendu 8-11 listopada wszystkie mecze PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn miały wyjątkową, biało-czerwoną oprawę, na którą złożyły się: kartoniady, specjalne animacje oraz wspólne odśpiewanie hymnu poprzedzające każdy mecz. Udział w akcji wzięli również piłkarze ręczni, a reprezentacja żużlowa przygotowała specjalny spot promujący akcję „Niepodległa do hymnu”.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Według szacunków w tegorocznej edycji Festiwalu wzięło udział ponad 300 tysięcy uczestników. Główne wydarzenia odbyły się na trzech scenach – muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Poza tym Krakowskim Przedmieściem przeszła parada zabytkowych konnych powozów z Muzeum M. K. Szuster w Budziskach (gmina Halinów), automobili z lat 1920 – 1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy. Na Krakowskiem Przedmieściu było można także spotkać wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w eleganckich strojach oraz policjantów w historycznych mundurach.

Na pierwszym planie. tańcząca para w strojach ludowych, w tle widzowie

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019, fot. Tomasz Tołłoczko, Biuro Programu „Niepodległa”

Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą

1600 osób w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a 84 tysiące przed telewizorami obejrzało na żywo Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą. Widowisko odbyło się 10 listopada 2019 dla uczczenia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia powstań śląskich, które miały niebagatelny wpływ na kształtowanie się niepodległego państwa polskiego. 84 tysiące osób obejrzało transmisję w TVP Kultura, zaś retransmisję w TVP 1 kolejne 116 tysięcy widzów.
W dniach 10-11 listopada na antenach Telewizji Polskiej można było zobaczyć także koncerty przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” w latach ubiegłych – koncert „Powrócim pełni sławy” przygotowany dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wielki „Koncert dla Niepodległej”, który odbył się w 2018 roku na PGE Stadionie Narodowym.

zdjęcie śpiewającej kobiety

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”, Małgorzata Ostrowska fot. Danuta Matloch

Niepodległa. Miejsce spotkań

Przez cały weekend pomiędzy 8 a 11 listopada 2019 w przestrzeni kulturalnej „Niepodległa. Miejsce spotkań” zlokalizowanej na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbywały się liczne wydarzenia służące radosnemu świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W warsztatach rodzinnych, koncertach, potańcówkach oraz wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych wzięło udział łącznie blisko 800 osób.

Zdjęcia z potańcówki w dniu 10.11.2019 w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”, grają „Tęgie Chłopy”, fot. Tomek Kaczor / Biuro Programu „Niepodległa”

Warto zaznaczyć, że w 2019 logo Niepodległej oznaczone zostały liczne projekty przygotowane przez przeszło 400 podmiotów, a blisko drugie tyle projektów posługiwało się logotypem w związku z otrzymanym dofinansowaniem z programów dotacyjnych prowadzonych przez Biuro Programu „Niepodległa”.