Tydzień Śląski w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” z okazji 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska do Polski
- Data publikacji
- 8 lipca 2022
Niepodległa. Miejsce spotkań zaprasza na Tydzień Śląski z okazji 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska do Polski. 16 lipca 1922 roku w Katowicach podpisano oficjalny Akt Przyłączenia Części Górnego Śląska do Polski, który był symbolicznym zwieńczeniem procesu. W sercu Warszawy serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania wspólnej historii!
Bezpłatne śląskie warsztaty dla dzieci
W niedzielę 10 lipca 2022 o godzinie 11:00 odbędą się warsztaty „Dejcie pozór na Ślonsk!”. Opiekunowie z dziećmi (6-12 lat) poznają tradycje, zwyczaje i tajemnice Górnego Śląska. Rodziny przeniosą się w świat zabaw, muzycznych przyśpiewek, opowieści i sprawdzą czy łatwo jest nauczyć się śląskiej gwary. Na koniec wszyscy stworzą ilustrowaną legendę inspirowaną śląskim folklorem. Poprzedziły je dwa warsztaty poświęcone kulturze Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, a 23 lipca 2022 dzieci zmierzą się z podaniami, legendami i stworami w nich ukrytymi. Warsztaty poprowadzą animatorki ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Z kolei w sobotę 16 lipca 2022 o 14:00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci o śląskiej muzyce. Podczas spotkania poznają one tradycyjną śląską muzykę oraz gry i zabawy do dźwięków melodii. Podczas wydarzenia będą mogły zobaczyć elementy stroju i instrumenty charakterystyczne dla kultury ludowej. Warsztaty poprowadzi Kapela Fedaków. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Potańcówki i koncerty w śląskich rytmach w Warszawie
16 lipca 2022 o godz. 17:30 do tańca porwie wszystkich Kapela Fedaków! Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorskie utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez warsztaty, potańcówki i inne działania kreatywne. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Tydzień później, 23 lipca 2022 Adam Oleś Trio zaprosi do wysłuchania koncertu jazzowego w ramach projektu „hurdu_hurdu czyli godka śląska na jazzowo”. Start o godzinie 18:00. Projekt hurdu_hurdu wiolonczelisty Adama Olesia to kolaż gwary śląskiej, akustycznego brzmienia instrumentów oraz współczesnej aranżacji podkreślonej przez wysmakowaną elektronikę. Wybrzmią tradycyjne pieśni śląskie: zalotne, weselne, czepinowe, kołysanki, żartobliwe, na pory roku, wojackie, jak i te zaczerpnięte z książek: „Pieśni ludowe Górnego Śląska z melodjami”, „Pieśni ludowe miasta Katowic” i z repertuaru zespołu śpiewaczego „Radostowianki”. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.
Wystawa Śląsk Wspólna Sprawa i oprowadzanie
Z okazji obchodzonego jubileuszu na płocie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się wystawa „Śląsk Wspólna Sprawa”! Opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z przyłączeniem regionu w granice Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast. Przypomina najważniejsze fakty i postaci historyczne, przybliża elementy tradycji, ale i nowych ówcześnie zjawisk. Sporo miejsca poświęcona również architekturze i kulturze, które wyróżniały się na tle II Rzeczpospolitej. Teksty stworzył zespół doskonałych specjalistów z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Oprowadzanie po wystawie, które odbędzie się 16 lipca 2022, poprowadzi redaktorka prowadząca ekspozycję. O godzinie 13:00 zabierze osoby chcące wysłuchać opowieści spod Niepodległa. Miejsce Spotkań na Plac na Rozdrożu i tam przeprowadzi gości przez wystawę.