Kontrast
Wielkość czcionki

Tydzień Śląski w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” z okazji 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska do Polski

Niepodległa. Miejsce spotkań zaprasza na Tydzień Śląski z okazji 100. rocznicy włączenia ziem Górnego Śląska do Polski. 16 lipca 1922 roku w Katowicach podpisano oficjalny Akt Przyłączenia Części Górnego Śląska do Polski, który był symbolicznym zwieńczeniem procesu. W sercu Warszawy serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania wspólnej historii!

Bezpłatne śląskie warsztaty dla dzieci

W niedzielę 10 lipca 2022 o godzinie 11:00 odbędą się warsztaty „Dejcie pozór na Ślonsk!”. Opiekunowie z dziećmi (6-12 lat) poznają tradycje, zwyczaje i tajemnice Górnego Śląska. Rodziny przeniosą się w świat zabaw, muzycznych przyśpiewek, opowieści i sprawdzą czy łatwo jest nauczyć się śląskiej gwary. Na koniec wszyscy stworzą ilustrowaną legendę inspirowaną śląskim folklorem. Poprzedziły je dwa warsztaty poświęcone kulturze Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego, a 23 lipca 2022 dzieci zmierzą się z podaniami, legendami i stworami w nich ukrytymi. Warsztaty poprowadzą animatorki ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.

pawilon herbaciarni, a przed nim flaga na maszcie

Niepodległa. Miejsce Spotkań.
fot. J. Barański / BPN

Z kolei w sobotę 16 lipca 2022 o 14:00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci o śląskiej muzyce. Podczas spotkania poznają one tradycyjną śląską muzykę oraz gry i zabawy do dźwięków melodii. Podczas wydarzenia będą mogły zobaczyć elementy stroju i instrumenty charakterystyczne dla kultury ludowej. Warsztaty poprowadzi Kapela Fedaków. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Potańcówki i koncerty w śląskich rytmach w Warszawie

16 lipca 2022 o godz. 17:30  do tańca porwie wszystkich Kapela Fedaków! Kapela Fedaków to rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorskie utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez warsztaty, potańcówki i inne działania kreatywne. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.

baner wydarzenia

Tydzień później, 23 lipca 2022 Adam Oleś Trio zaprosi do wysłuchania koncertu jazzowego w ramach projektu „hurdu_hurdu czyli godka śląska na jazzowo”. Start o godzinie 18:00. Projekt hurdu_hurdu wiolonczelisty Adama Olesia to kolaż gwary śląskiej, akustycznego brzmienia instrumentów oraz współczesnej aranżacji podkreślonej przez wysmakowaną elektronikę. Wybrzmią tradycyjne pieśni śląskie: zalotne, weselne, czepinowe, kołysanki, żartobliwe, na pory roku, wojackie, jak i te zaczerpnięte z książek: „Pieśni ludowe Górnego Śląska z melodjami”, „Pieśni ludowe miasta Katowic” i z repertuaru zespołu śpiewaczego „Radostowianki”. Zapisy nie obowiązują, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Wystawa Śląsk Wspólna Sprawa i oprowadzanie

Z okazji obchodzonego jubileuszu na płocie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się wystawa „Śląsk Wspólna Sprawa”! Opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z przyłączeniem regionu w granice Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast. Przypomina najważniejsze fakty i postaci historyczne, przybliża elementy tradycji, ale i nowych ówcześnie zjawisk. Sporo miejsca poświęcona również architekturze i kulturze, które wyróżniały się na tle II Rzeczpospolitej. Teksty stworzył zespół doskonałych specjalistów z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Oprowadzanie po wystawie, które odbędzie się 16 lipca 2022, poprowadzi redaktorka prowadząca ekspozycję. O godzinie 13:00 zabierze osoby chcące wysłuchać opowieści spod Niepodległa. Miejsce Spotkań na Plac na Rozdrożu i tam przeprowadzi gości przez wystawę.

plansze wystawy zawieszone na płocie

Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa – ekspozycja przy Ministerstwie Sprawiedliwości, 2022.
Fot. BPN

 
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, zapisy nie obowiązują. Wszystkie wydarzenia są częścią obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski. Wydarzenia dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Szczegóły można znaleźć na profilu Niepodległa. Miejsce Spotkań na Facebooku.
 
Pawilon kulturalny Niepodległa. Miejsce spotkań znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym). Mecenasem Niepodległa. Miejsce Spotkań są Lasy Państwowe.
 
Zapraszamy!