Kontrast
Wielkość czcionki

VR „Wiktoria 1920” w wersji angielskiej - premiera w Wilnie

Historia Bitwy Warszawskiej po angielsku! W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie 4 października 2022 roku odbyła się we premiera anglojęzycznej wersji filmu VR „Wiktoria 1920”. Otwarte pokazy dla publiczności są dostępne 5 i 6 października, obowiązują zapisy.

„Wiktoria 1920” – VR o Bitwie Warszawskiej w wersji angielskiej

Film VR „Wiktoria 1920” miał swoją premierę w 2020 roku z okazji obchodów 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Film w wersji polskiej jest dostępny na kanale YouTube „Niepodległa”. Fabuła przenosi widza do sierpnia 1920 roku, gdy polskie wojsko cofa się pod naporem armii bolszewickiej i zbliża się ostateczne starcie o Warszawę. Do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na warszawską Cytadelę. Tej misji podejmują się: Bohater, w którego wciela się widz oglądający film, student który zaciągnął się do armii Janek, ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper. Przedzierając się przez front spotykają fotografkę Polę Lewicką. Widz musi się sam przekonać, czy przygody zakończą się sukcesem.

ludzie w czasie pokazów VR siedzący na krzesłach obrotowych - każdy zwrócony w inną stronę

Premiera angielskiej wersji filmu VR „Wiktoria 1920” w Wilnie.
Fot. BPN

Podczas premiery w Wilnie w 2022 roku zaprezentowano wersję angielską, która powstała dzięki dofinansowaniu przez Polską Fundację Narodową. Celem projektu jest edukacja poprzez rozrywkę i budowanie światowego zainteresowania bitwą, która odmieniła losy Polski tuż po odzyskaniu niepodległości, a także innych krajów.

Pokazy filmu VR w Wilnie – zapisy online

Premierę w stolicy Litwy udało się przygotować dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie. Z bezpłatnych pokazów w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w dniach 5-6 października 2022 może skorzystać każdy. Liczba miejsc jest ograniczona (na jednym seansie może być obecnych tylko 10 osób), dlatego obowiązują zapisy pod adresem: . Podczas rejestracji prosimy o podanie: imienia, nazwiska, daty i godziny pokazu. 

rozstawione krzesła z googlami VR czekające na gości

Premiera angielskiej wersji filmu VR „Wiktoria 1920” w Wilnie.
Fot. BPN

Producentem filmu „Wiktoria 1920” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcja angielskiej wersji została dofinansowana przez Polską Fundację Narodową.
Reżyseria: Tomasz Dobosz
Scenariusz: Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
Zdjęcia: Marcin Magiera
Obsada: Szymon Mysłakowski, Patryk Szwichtenberg, Róża Klekotko, Dariusz Pieróg i in.

Zapraszamy!