Kontrast
Wielkość czcionki

Wielkopolska upamiętnia lokalnych bohaterów Bitwy Warszawskiej

1000 multimedialnych obiektów, specjaliści z 3 muzeów i historia jednej wojny – tak w skrócie można podsumować cztery miesiące prac. 26 stycznia będzie miała miejsce premiera interaktywnej internetowej aplikacji edukacyjnej wielkopolanie1920.mapyczasu.pl. Wielkopolski Urząd Wojewódzki zaprasza do poznawania lokalnych bohaterów i pielęgnowania pozostawionego przez nich dziedzictwa także w nowym albumie „Za Boga i Ojczyznę”.

Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920

Celem projektu Wojewody Wielkopolskiego „Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920”  było stworzenie aplikacji internetowej, opierającej się o multimedialną mapę. Pozwala ona zlokalizować wydarzenia, w których brały udział wojska wielkopolskie w walkach polsko-bolszewickich 1919-1920. Przy okazji przedstawiono najważniejsze postaci, które wpływały na bieg historii i umieszczając je chronologicznie. W ramach projektów powstały także scenariusze gotowych lekcji, które pomagają zachować pamięć i dziedzictwo obrońców niepodległości, którzy są członkami wielkopolskich rodzin. Premierę serwisu wielkopolanie1920.mapyczasu.pl zaplanowano na specjalnym webinarium 26 stycznia 2021 r., symbolicznie w 102. rocznicę zaprzysiężenia pierwszej regularnej formacji Wojsk Wielkopolskich – 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich dokonanego przez generała Dowbora-Muśnickiego.

czarno-białe zdjęcia żołnierzy rozrzucone pod tytułem projektu Wielkopolanie 1920

Ekran z aplikacji wielkopolanie1920.mapyczasu.pl

W ciągu prac nad aplikacją zebrano ponad 1000 multimedialnych obiektów i są to archiwalne zdjęcia, ilustracje, mapy i dokumenty, zdjęcia powstałe podczas rekonstrukcyjnych dni filmowych i etiudy filmowe. Konsultacją merytoryczną i udostępnieniem zbiorów zajęli się specjaliści z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Za realizację technologiczną, digitalizację i multimedia odpowiadało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Etiudy celowo sprawiają wrażenie postarzonych, a słuchowiska, opowiadania i fragmenty osobistych relacji czy wydań „Kuriera Poznańskiego” mają dawać wrażenie nagrań z radia czy z płyt patefonu. Zdjęcia archiwalne poruszone zostały metodą perspektywy kulisowej do uzyskania efektu trójwymiaru. Tak przygotowane materiały pozwalają zanurzyć się w historię. To pierwsza tak obszerna popularnonaukowa publikacja o zmaganiach wielkopolskich jednostek w wojnie polsko-bolszewickiej.

Upamiętniając bohaterów – przewodnik po miejscach spoczynku

Równocześnie Wielkopolski Urząd Wojewódzki udostępnił online album „Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921”. Zawiera opisy grobów wojennych Wielkopolan poległych między 1918 a 1921, którzy oddali swe życie podczas wojny polsko-bolszewickiej, ale również innych konfliktów: z Ukrainą, Litwą i Niemcami (przede wszystkim z okresu Powstań Śląskich oraz wydarzeń związanych z przyłączeniem Pomorza do odrodzonej Polski). Publikacja została podzielona na trzy części. W pierwszej zamieszczono miejsca pamięci z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej przybliżono informacje o obiektach spoza Wielkopolski. Całość uzupełnia imienna lista strat, obejmująca ponad 2600 nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego.

okładka labumu z historycznym zdjęciem pogrzebu

W przewodniku zaprezentowano też ocalone od całkowitego zapomnienia, niedawno odnalezione groby powstańców wielkopolskich. Partnerem w pracach było Archiwum Państwowe w Poznaniu, które objęło także patronat nad listą strat. Publikacja jest dostępna w postaci elektronicznej i można ją pobrać za darmo ze strony internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Projekty „Interaktywna aplikacja edukacyjna: Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” i „Semper fidelis Poloniae. Ochrona pamięci o Wielkopolanach poległych za niepodległość Polski 1918-1921” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.