Kontrast
Wielkość czcionki

Nowe wirtualne wycieczki po wielkopolskich muzeach!

Muzeum Narodowe w Poznaniu, w świątecznym prezencie dla miłośników sztuki, zaprasza na pięć nowych, wirtualnych wycieczek! Korzystając z wolego czasu, siedząc wygodnie w fotelu, można zwiedzić m.in. Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Pałac w Rogalinie, Zamek w Gołuchowie i Pałac w Śmiełowie. Wirtualne wycieczki dostępne są od 22 grudnia na stronie www.mnp.art.pl.

Muzeum Sztuk Użytkowych

screen z jednej z sal wystawowych z opisanym obiektem

Spacer wirtualny po Muzeum Sztuk Użytkowych
Ze strony mnp.art.pl

Muzeum Sztuk Użytkowych usytuowane jest w odbudowanym zamku Przemysła. Zachowując pamięć o królewskiej przeszłości miejsca, w którym muzeum jest usytuowane, wyodrębniona została przestrzeń poświęcona Przemysłowi II oraz dziejom Zamku. Wśród zaaranżowanej w nowoczesny sposób ekspozycji sztuki użytkowej znajdują się meble, wyroby z ceramiki, szkła i metalu, broń, biżuteria, tkaniny, stroje i dodatki do nich. W prezentacji kolejnych epok, od średniowiecza po współczesność, wyznaczono wątki powiązane z panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a eksponowane przedmioty umożliwiają zwiedzającemu poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

sala z portretem marszałka piłsudskiego i rodzajami broni z dwudziestolecia

Spacer wirtualny po Wielkopolskim Muzeum Wojskowym.
Ze strony mnp.art.pl

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się w centralnej części poznańskiego rynku, w wybudowanych po wojnie pawilonach. Ekspozycja stała muzeum poświęcona jest dziejom oręża polskiego i obejmuje: mundury Wojska Polskiego, broń białą, palną i drzewcową, uzbrojenie ochronne i oporządzenie wojskowe od X do XX w. oraz malarstwo batalistyczne (m. in. fragment panoramy „Bitwa pod piramidami” Wojciecha Kossaka z 1901 r.). Chlubą kolekcji jest bechter (rodzaj pancerza), wykonany w 1580 r. w Poznaniu, zdobiony na napleczniku (części chroniącej plecy) herbem miasta.

Muzeum Pałac w Rogalinie 

widok na pałac a'la na domek dla lalek, ze zdjętym dachem i zaznaczonymi puntami z opisem

Spacer wirtualny po Muzeum Pałac w Rogalinie.
Ze strony mnp.art.pl

Muzeum Pałac w Rogalinie  to jedna z najważniejszych polskich rezydencji wzniesionych w XVIII w. Swą sławę zawdzięcza urokliwemu położeniu, bogatej historii, ciekawej architekturze i wspaniałym zbiorom artystycznym. Pałac zaprojektowany został przez Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Wypełniają go: ekspozycja wnętrz rodu Raczyńskich, północne skrzydło pałacu z Gabinetem londyńskim Edwarda Bernarda (prezydenta RP na uchodźstwie), galeria antenatów, powozownia, a także galeria malarstwa prezentującą zbiór ponad 250 obrazów z kolekcji Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Podziwiać można w Rogalinie płótna najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku: największy obraz Jana Matejki „Dziewica Orleańska” oraz płótna Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, a także dzieła znanych artystów zagranicznych głównie z przełomu XIX i XX w.

Muzeum Zamek w Gołuchowie

widok na bryłę zamku z zewnątrz

Spacer wirtualny po Muzeum Zamku w Gołuchowie.
Ze strony mnp.art.pl

Zamek w Gołuchowie, o ponad 400-letniej historii, obecny wygląd zawdzięcza znakomitym właścicielom – małżeństwu Izabeli z Czartoryskich i Jana Działyńskiego, którzy wzorów poszukiwali w XVI w. w architekturze rezydencjonalnej znad Loary. Z ozdobionego rzeźbami dziedzińca roztacza się niezwykły widok na park.  Pielęgnowany do dziś charakter miejsca, zamek zawdzięcza Izabeli, która stworzyła wspaniałą kolekcję dzieł sztuki i z rezydencji stworzyła muzeum. Prezentowane we wnętrzach zabytkowe rzeźby, przedmioty starożytnych kultur czy oryginalne czerwonofigurowe wazy greckie to zaledwie część z bogatej, choć częściowo dziś rozproszonej, kolekcji Izabeli. 

Muzeum Pałac w Śmiełowie

widok na rzut planu pokoi w pałacu w śmiełowie, zaznaczone kropki z ulokowaniem eksponatów. na dole widoki pokoi na skróty do których można się przenieść

Spacer wirtualny po Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Ze strony mnp.art.pl

Muzeum Pałac w Śmiełowie mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII w. Budynek zaprojektował architekt S. Zawadzki. Wizyta jest żywą podróżą po miejscach związanych z poetą Adamem Mickiewiczem i niezwykłym doświadczeniem przedmiotów kojarzonych z jego osobą. Mickiewiczowi poświęcono parter pałacu, gdzie można podziwiać rękopisy, osobiste pamiątki i pierwodruki. Ekspozycja na piętrze oddaje atmosferę siedziby ziemiańskiej, z meblami w stylu biedermeier oraz obrazami od XVII do XIX w.

 

Wszystkie wirtualne spacery sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Kolejne spacery, m. in. Wycieczkę po Galerii Malarstwa i Rzeźby MNP i Muzeum Instrumentów Muzycznych, dostępne na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu, sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Kultura Dostępna.