Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa "Marsz, marsz Batory" w Warszawie

Wystawa „Marsz, marsz Batory”, opowiadająca historię jednego z najsłynniejszych polskich statków – M/S Batory – przybywa do Warszawy. Oficjalne otwarcie odbędzie się 28 czerwca o godzinie 18:00 w Domu Spotkań z Historią. Będzie to jednocześnie spotkanie autorskie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, inicjatorkami wystawy i autorkami książki pod tym samym tytułem.

Wystawa „Marsz, marsz BATORY” składa się z 17 wielkoformatowych plansz, zawierających wyjątkowe fotografie zebrane podczas pracy nad książką przez autorki. Fotografie pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana.

rodzina z dziećmi na tle statku

Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o „Batorym” jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat. Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia.

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska w swojej publikacji zatytułowanej tak jak wystawa „Marsz, marsz Batory” zawarły właśnie te wspomnienia. Książka powstała na podstawie rozmów z ponad 50 osobami, które pamiętają swoją podróż. Wydawnictwo towarzyszy wystawom plenerowym prezentującym zebrany przez autorki materiał.

chłopiec stojący przy burcie

Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie. Oto fragmenty wspomnień:

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy.”

„Ja, mąż, dwoje dzieci, matka i siostra z dziećmi. Płynęliśmy wszyscy. Decyzja na całe życie. Wzięliśmy cały dobytek. Jak nic nie masz, to bierzesz wszystko, co masz.”

„Woda, woda i woda. Było przyjemnie i jednak groza była. Jak się weszło na statek, to się traciło grunt pod nogami. Morze to potęga.”

Wystawa „Marsz, marsz Batory” od 28 czerwca do 19 lipca będzie dostępna dla publiczności przy ulicy Krakowskie Przemieście. Jesienią zapowiedziano kolejne odsłony, a także specjalne warsztaty pod tym samym tytułem.

Wystawie towarzyszą spotkania, podczas których będzie można poznać więcej szczegółów z przeszłości M/S Batory i porozmawiać z autorkami projektu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.