Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa "Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918" ponownie w Cieszynie

Wystawa „Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego 1918” wraca do Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie będzie można ją podziwiać do 26 maja 2019 roku. Ekspozycja włączyła się w ubiegłoroczne obchody stulecia niepodległości Polski i cieszyła sie ogromną popularnością, dlatego też muzeum postanowiło wrócić do niej przede wszystkim na zbliżającą się Noc Muzeów.

Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce na Śląsku Cieszyńskim jesienią 1918 roku – powstanie i początki działalności Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada w swoich zbiorach kilkanaście fotografii obrazujących ten przełomowy okres.

Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego (na licencji CC-BY-SA 3.0)

Większość z nich to szklane płyty, których jakość pozwoliła na powiększenia, a te są głównym środkiem przekazu – głównym walorem wystawy. Poza fotografiami na wystawie można zaznajomić się z tekstami najważniejszych rezolucji RNKC, treścią przyrzeczenia wierności złożonego RNKC przez wójtów powiatu cieszyńskiego, fragmentami doniesień prasowych z epoki czy relacją porucznika Klemensa Matusiaka z bezkrwawego przewrotu wojskowego w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku. Można też przestudiować w całości protokół umowy z 5 listopada 1918 r., która wyznaczała tymczasową granicę pierwotnego podziału dawnego księstwa, w wersji polsko- i czeskojęzycznej.