Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”

Jak wyglądał gabinet Józefa Piłsudskiego? Jakie zbiory posiadał marszałek w prywatnej bibliotece? Gdzie chował miękkie, skórzane pantofle? Wolał koty czy psy? Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo ciekawostek o życiu Józefa Piłsudskiego można odnaleźć na wystawie „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”. Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego do końca czerwca 2023 roku.

Rzecz o Józefie Piłsudskim – co wyposażenie wnętrz mówi o ich właścicielu?

Wnętrza, w których pracował i pomieszkiwał Józef Piłsudski są doskonale opracowane. Po śmierci Marszałka sporządzono spis inwentarza pomieszczeń służbowych Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. „Protokólarny spis inwentarza gabinetu służbowego I Marszałka Józefa Piłsudskiego” zachował się w archiwach Instytutu Piłsudskiego w Ameryce. Dokument zawiera nie tylko szczegółowy opis pomieszczeń oraz ich wyposażenia, ale również komentarze dotyczące życia i pełnionych przez Józefa Piłsudskiego obowiązków. Przez pryzmat zgromadzonych książek, obrazów, grafik, fotografii, płyt z muzyką można spróbować spojrzeć na charakter i życie ich właściciela.

plansza wystawy z tekstem i zdjęciami

Wystawa „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”
fot. Tomek Kaczor / Biuro „Niepodległa”

Na wystawie można dowiedzieć się w ilu językach mówił Józef Piłsudski, dlaczego Marszałek trzymał przy sobie barometr, czy wolał kawę czy herbatę, a nawet które zwierzęta darzył największą sympatią. To opowieść o tym co przedmioty, którymi otaczał się Marszałek, mówią o nim samym. Pokazują one człowieka skupionego na sprawach Polski, czytającego książki o strategiach wojskowych, zawsze w gotowości do pracy, a z drugiej strony zwykłego człowieka z krwi i kości, prawdziwego, ze swoimi przyzwyczajeniami, który dzieli czas na zawodowy i prywatny. Marszałek poddawał się swoim drobnym przyjemnościom, otaczał się fotografiami rodziny i bliskich miejsc, miał słabość do słodyczy, i trzymał pod ręką koc, bo złe wspomnienia z Syberii spowodowały że nie lubił zimna. W ten sposób patrząc na Józefa Piłsudskiego widzimy w nim cechy, które ma każdy z nas, nie tylko bohatera z pomnika.

Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie

Miejsce ekspozycji „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie” jest nieprzypadkowe. 10 drewnianych plansz, uzupełnionych tabliczkami z fotografiami, umieszczono naprzeciwko obecnej siedziby Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. To tam dawniej mieścił się Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych, na którego czele od 27 sierpnia 1926 do 12 maja 1935 stał Marszałek. W budynku przy Alejach Ujazdowskich 1-3 przez lata Józef Piłsudski pracował, a czasem i pomieszkiwał. Do dyspozycji miał szereg pomieszczeń: salą konferencyjną (pełniącą rolę sypialni), nowoczesną łazienkę, czy pokój do golenia. Obok znajdował się pokój lekarza służbowego oraz biura adiutantów.

wystawa zawieszona na płocie, przed nią widzowie pod parasolami

Wernisaż wystawy „Rzecz o Piłsudskim. Gabinet Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych w Warszawie”
fot. Tomek Kaczor / Biuro „Niepodległa”

Otwarcie wystawy odbyło się 15 maja 2023, niemal dokładnie w 88. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Ekspozycję zainaugurowali dr Jarosław Sellin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, płk Konrad Korpowski, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Wojciech Kirejczyk, Dyrektor Biura „Niepodległa”. Można ją oglądać na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, przy Alejach Ujazdowskich 4, do końca czerwca 2023 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa zrealizowana przez Biuro „Niepodległa” we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.