Zagraniczne pokazy filmu VR "Wiktoria 1920"
- Data publikacji
- 13 września 2023
Jak to by było, gdyby nagle przenieść się w czasie i stać się jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej? „Niepodległa” daje ku temu sposobność w filmie VR „Wiktoria 1920”, stworzonym na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Teraz historię jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i świata będzie mogła poznawać publiczność międzynarodowa. Zapraszamy do śledzenia naszej trasy!
„Wiktoria 1920” o najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej
Film VR „Wiktoria 1920” powstał z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po raz pierwszy widzowie mogli go zobaczyć 14 sierpnia 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z kolei anglojęzyczna wersja miała premierę w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie 4 października 2022 roku. Teraz ruszamy z pokazami w międzynarodowy tour.
Pokazy VR w Waszyngtonie w USA
Zagraniczne pokazy filmu VR „Wiktoria 1920” Biuro „Niepodległa” rozpoczęło od wizyty w Victims of Communism Museum w Waszyngtonie. Opowieść o bitwie, która w 1920 roku zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią, wybrzmiewała tam bardzo symbolicznie. Fotele czekały na gości 14 i 15 września 2023.
Pokazy VR w Nowym Jorku w USA
Pokazy VR w Nowym Jorku towarzyszyły inauguracji roku szkolnego 2023/2024 Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Atmosfera była podniosła – był poczet sztandarowy i Mazurek Dąbrowskiego. Młodzież miała okazję poznać losy bitwy, zwycięstwo w której świętujemy do dziś 15 sierpnia.
Pokazy VR na Litwie
Premiera filmu VR „Wiktoria 1920” miała miejsce w Wilnie w październiku 2022. Po roku Biuro „Niepodległa” powróciło na Litwę, tym razem do miejscowości Ejszyszki (lit. Eišiškės). W Domu Polskim pokazy odbywały się w dniach 28-30 września 2023.
Pokazy VR w Bazie Wojskowej NATO na Łotwie
Biuro „Niepodległa” miało także wielką przyjemność gościć w Bazie NATO w Ādaži pod Rygą, stolicą Łotwy. Pokazy filmu VR „Wiktoria 1920” w wersji polskiej i angielskiej przeprowadzono dla żołnierzy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz przedstawicieli kontyngentów innych narodowości stacjonujących w bazie wojskowej. Pokazy często kończyły się ciekawymi spostrzeżeniami i rozmowami o jednej z najważniejszych bitew w historii świata – tym bardziej że to w Rydze 18 marca 1921 podpisany został traktat pokojowy, który wytyczył wschodnią granicę II RP.
Pokazy VR na Łotwie
Drugi przystanek na Łotwie to pokazy w Domu Polskim w Dyneburgu (łot. Daugavpils). Miejsce jest symboliczne – w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej, w styczniu 1920 roku, Łotysze i Polacy zdobyli Dyneburg, wyparli bolszewików i doprowadzili do włączenia Łatgalii w granice niepodległej Republiki Łotewskiej. Pokazy filmu VR o kolejnych miesiącach konfliktu odbywały się niedaleko pomnika upamiętniającego te wydarzenia w dniach 5-7 października 2023.
Pokazy VR w Austrii
W końcówce listopada Pokazy VR gościły w stolicy Austrii. 23 listopada 2023 film „Wiktoria 1920” można było obejrzeć w sali reprezentacyjnej Ambasady RP, dzień później pokazy mogli obejrzeć uczniowie Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie, a 25 listopada gościliśmy w Sali Emaus polskiego kościoła na Rennwegu.
Pokazy VR w Czechach
Następne pokazy odbyły się w Czechach. 7 i 8 grudnia gogle VR przenosiły widzów w czasie w Centrum Polskim Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie. W sobotę 9 grudnia przeniosły się do stolicy – Pragi, gdzie we współpracy z Ambasadą RP w Republice Czeskiej filmy wyświetlano w Szkole Polskiej im. św. Jadwigi przy Ambasadzie.
Pokazy VR na Łotwie
Ostatnie pokazy w 2023 roku odbyły się w Rydze, w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze. Od 12 do 15 grudnia filmy prezentowano w Auli uczniom i zaproszonym gościom. Wydarzenie zrealizowano we współpracy z Ambasadą RP w Rydze.
Wszystkim organizatorom pokazów dziękujemy serdecznie za ciepłe przyjęcie!
Battle of Warsaw 1920 w filmie VR
Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Jego produkcja nie należała do łatwych – to film przygodowy, kostiumowy, który wymagał zachowania prawdy czasu we wszystkich kierunkach. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji, a widz staje się głównym bohaterem filmu, uczestniczącym we wszystkich wydarzeniach. Sporym wyzwaniem produkcyjnym był fakt, że filmowe kamery zapisywały wszystko dookoła siebie w 360 stopniach, ale dzięki temu osiągnięto efekt, gdzie widz ma możliwość wyboru na co chce skierować swoją uwagę. Z kolei na akcję nakierowuje ambisoniczny dźwięk.
Fabuła filmu VR „Wiktoria 1920” przenosi widza do sierpnia 1920 roku, gdy polskie wojsko cofa się pod naporem armii bolszewickiej i zbliża się ostateczne starcie o Warszawę. Do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na warszawską Cytadelę. Tej misji podejmują się: Bohater, w którego wciela się widz oglądający film, student który zaciągnął się do armii Janek, ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper. Przedzierając się przez front spotykają fotografkę Polę Lewicką. Widz musi się sam przekonać, czy przygody zakończą się sukcesem.
Producentem filmu „Wiktoria 1920” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcja angielskiej wersji została dofinansowana przez Polską Fundację Narodową.
Reżyseria: Tomasz Dobosz
Scenariusz: Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
Zdjęcia: Marcin Magiera
Obsada: Szymon Mysłakowski, Patryk Szwichtenberg, Róża Klekotko, Dariusz Pieróg i in.
Zapraszamy!