Kontrast
Wielkość czcionki

Zagraniczne pokazy filmu VR "Wiktoria 1920"

Jak to by było, gdyby nagle przenieść się w czasie i stać się jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej? „Niepodległa” daje ku temu sposobność w filmie VR „Wiktoria 1920”, stworzonym na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Teraz historię jednej z najważniejszych bitew w historii Polski i świata będzie mogła poznawać publiczność międzynarodowa. Zapraszamy do śledzenia naszej trasy!

„Wiktoria 1920” o najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej

Film VR „Wiktoria 1920” powstał z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Po raz pierwszy widzowie mogli go zobaczyć 14 sierpnia 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z kolei anglojęzyczna wersja miała premierę w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie 4 października 2022 roku. Teraz ruszamy z pokazami w międzynarodowy tour.

ludzie w czasie pokazów VR siedzący na krzesłach obrotowych - każdy zwrócony w inną stronę

Premiera angielskiej wersji filmu VR „Wiktoria 1920” w Wilnie.
Fot. BPN

Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Jego produkcja nie należała do łatwych – to film przygodowy, kostiumowy, który wymagał zachowania prawdy czasu we wszystkich kierunkach. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji, a widz staje się głównym bohaterem filmu, uczestniczącym we wszystkich wydarzeniach. Sporym wyzwaniem produkcyjnym był fakt, że filmowe kamery zapisywały wszystko dookoła siebie w 360 stopniach, ale dzięki temu osiągnięto efekt, gdzie widz ma możliwość wyboru na co chce skierować swoją uwagę. Z kolei na akcję nakierowuje ambisoniczny dźwięk.

Battle of Warsaw 1920 w filmie VR

Fabuła filmu VR „Wiktoria 1920” przenosi widza do sierpnia 1920 roku, gdy polskie wojsko cofa się pod naporem armii bolszewickiej i zbliża się ostateczne starcie o Warszawę. Do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na warszawską Cytadelę. Tej misji podejmują się: Bohater, w którego wciela się widz oglądający film, student który zaciągnął się do armii Janek, ułan Władysław Brończak oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper. Przedzierając się przez front spotykają fotografkę Polę Lewicką. Widz musi się sam przekonać, czy przygody zakończą się sukcesem.

żołnierze na koniach w plenerze

Zdjęcia z planu VR „Wiktoria 1920”
fot. materiały własne BPN

Producentem filmu „Wiktoria 1920” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Koproducentem jest Narodowe Centrum Kultury. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Produkcja angielskiej wersji została dofinansowana przez Polską Fundację Narodową.
Reżyseria: Tomasz Dobosz
Scenariusz: Tomasz Dobosz, Mariusz Laszuk
Zdjęcia: Marcin Magiera
Obsada: Szymon Mysłakowski, Patryk Szwichtenberg, Róża Klekotko, Dariusz Pieróg i in.

Zapraszamy!