Kontrast
Wielkość czcionki

„Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu” - wystawa w Kędzierzynie-Koźlu

Jak wyglądał Śląsk w okresie powstań? Jakie bolączki dotykały mieszkańców Kędzierzyna i okolic? O czym pisali dziennikarze? Na te i więcej pytań można znaleźć odpowiedź na wystawie pod tytułem „Ziemia Kozielska w czasie powstań i plebiscytu”. To kolejna odsłona ekspozycji Instytutu Śląskiego, która zawiera wycinki prasowe zawsze dobrane do historii miejsca, gdzie jest wystawiana. Zapraszamy do oglądania w Muzeum Ziemi Kozielskiej!

Prasa w czasie powstań i plebiscytu na Śląsku

Otwarcie wystawy miało miejsce podczas XXVI Kędzierzyńsko-Kozielskiego Seminarium Naukowego „Świat życia codziennego czasu Powstań Śląskich z perspektywy stulecia”. Na wystawie znajdują się wybrane wycinki prasowe dotyczące poszczególnych miejscowości z regionu. Podczas tegorocznych obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego uwaga nie jest kierowana tylko na walkę zbrojną, ale także na warunki w jakich żyli zwykli ludzie w tamtych czasach.Wybrane fragmenty gazet przez pryzmat wydrukowanych słów pozwalają badać realia codziennego życia w czasie ważnych wydarzeń dziejowych.

plakat wernisażu

Wycinki na ekspozycji pochodzą z archiwum prasy śląskiej Instytutu Śląskiego. Jest ono dostępne bezpłatnie on-line, pod adresem archiwum-prasy.instytutslaski.pl. Katalog jest wciąż uzupełniany, a zawiera już ponad 32 tys. wycinków z gazet polskich na Śląsku. Pochodzą one z lat 1918-1921, czyli okresu trzech powstań śląskich i przeprowadzonego plebiscytu. Prosta wyszukiwarka na stronie internetowej, umożliwia łatwe przeglądanie. Wyniki można filtrować według miejscowości, daty i tytułu prasowego.

Wystawa, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Kozielskiej została sfinansowana przez Instytut Śląski ze środków programu Niepodległa, w ramach projektu “Ślązacy dla Niepodległej – Ten dwudziesty pierwszy roczek”.