Kontrast
Wielkość czcionki

„Żywioł” - film z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

„Żywioł” to opowieść o wspólnotach ukształtowanych przez język – Polakach, Litwinach i Ukraińcach, którzy przez cały XIX wiek pozostawali narodami bez suwerennych organizmów państwowych. Film, który powstał z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, będzie miał premierę w czwartek 22 grudnia 2022 roku o 22:55 na antenie TVP2.

„Żywioł” – wspólnoty ukształtowane przez język

„Żywioł” to opowieść o wspólnotach narodowych ukształtowanych przez język – Polakach, Litwinach i Ukraińcach. Składa się z pięciu rozdziałów – w centrum każdego z nich znajdują się teksty kultury istotne dla zrozumienia roli języka w kształtowaniu wspólnot narodowych. Odpowiedzi na pytania o rolę języka można odnaleźć podążając śladami postaci kluczowych dla zrozumienia tożsamości narodów – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Vincasa Kudirki i Tarasa Szewczenki.

Teksty zilustrowano animacjami, materiałami archiwalnymi i współczesnymi nagraniami inscenizacji. Przewodnikami po świecie języka są naukowczynie i naukowcy z dziedzin antropologii, historii, psychologii i filologii. Zdjęcia kręcono w Warszawie, Krakowie, Wilnie, Kownie, Naumiesti, Nowogródku i Zaporożu. Efektem jest 52-minutowy film dokumentalny. Będzie można go obejrzeć w czwartek 22 grudnia 2022 roku o 22:55 na antenie TVP2.

grupa artystów na scenie

Reżyserem filmu jest Cyprian Demianiuk, scenariusz napisał Piotr Kornobis. Dokument powstał dzięki koprodukcji TVP2 i Biura „Niepodległa”. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.