Kontrast
Wielkość czcionki

Patriotyczna iluminacja Pałacu Prezydenckiego

Świętowanie niepodległości przybiera różne kolory, a dominują te biało-czerwone. Malujemy, kreślimy, albo podświetlamy celebrując niepodległą ojczyznę. Jeden z najważniejszych budynków w kraju, Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, zyskał nową oprawę na weekendy.

klasycystyczny pałac podświetlony na biało-czerwono, na środku fasady symbol prezydenckich obchodów

Weekendowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Zdjęcie ze strony prezydent.pl

Iluminacja została zainaugurowana w piątek 11 maja, po zmroku. Pałac rozświetliły biało-czerwone barwy Polski, a na nich zaprezentowano okolicznościowy znak graficzny Prezydenta RP przygotowany na Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Wszyscy chętni będą mogli obejrzeć efekty na żywo w weekendy, aż do 14 października.

Inicjatywa jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, „jubileusz stulecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości jest świętem wszystkich Polaków. […] Andrzejowi Dudzie ogromnie zależy, aby każdy z obywateli czuł się zaproszony do udziału w wydarzeniach rocznicowych i do ich współtworzenia. Prezydent RP uważa, że jubileusz jest najlepszym czasem, by opowiedzieć dzieje ojczyste poprzez godne uhonorowanie bohaterów Niepodległej, upamiętnienie wielkich dzieł i wydarzeń, ale także poprzez przypomnienie – często mniej znanych – historii lokalnych, środowiskowych  i indywidualnych”.

na fasadzie pałacu rzucony napis 12 maja - rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego i obok twarz marszałka

Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z okazji 83. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcie ze strony prezydent.pl

To nie jedyny świetlny spektakl, który został przygotowany przez Pałac. 12 maja, w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego także zaprezentowano okolicznościową iluminacje. Możemy liczyć, że gra świateł uświetni jeszcze niejedną państwową rocznicę.