Kontrast
Wielkość czcionki

Dziesiątki wydarzeń na stulecie Bitwy Warszawskiej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej instytucje kultury przygotowują dziesiątki wydarzeń, by każdy mógł wziąć udział w obchodach tej wyjątkowej rocznicy, a także dowiedzieć się czemu potyczki na przedpolu Warszawy zaliczane są do jednych z najważniejszych bitew w dziejach świata. W ramach obchodów zaplanowano w całym kraju koncerty, premiery i pokazy filmowe, wystawy oraz konkursy. Część z nich dostępna jest bez ograniczeń terytorialnych – w przestrzeni wirtualnej!

W stulecie Bitwy Warszawskiej zostanie otwarte długo wyczekiwane Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a na PGE Narodowym odbędzie się multimedialne widowisko pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom”. Oprócz tego powstanie film w technologi VR udostępniony w Internecie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz Biurem Programu „Niepodległa” oraz innymi instytucjami kultury z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. To jednak nie koniec atrakcji – W 100. rocznicę Wiktorii 1920 w Warszawie odbędzie się także piknik organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz widowisko balonowe.

O wszystkich tych przedsięwzięciach można będzie przeczytać na naszej stronie internetowej – w zakładce Wiktoria 1920 sukcesywnie dodajemy informacje o kolejnych wydarzeniach. Ci, którzy nie mogą doczekać się okrągłej rocznicy już teraz mogą poszerzać wiedzę dzięki portalowi www.bitwa1920.gov.pl, a także pobrać darmową wystawę (i wykorzystać jako pomoc edukacyjną w szkole lub rozwiesić, także w dużym formacie, jako ekspozycję w miejscu publicznym). Każdy, kto marzy o zostaniu pisarzem może też spróbować swoich sił w naszym konkursie literackim

„Niepodległa” zaprasza także wszystkich do poszukiwania w najbliższym otoczeniu pamiątek i  upamiętnień, nawiązań do wydarzeń sprzed stu lat, sfotografowania ich i opublikowania w  mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, kapliczki, nazwy ulic czy inne obiekty, które kojarzą się z tamtymi wydarzeniami. Wybrane zdjęcia wykorzystamy do stworzenia wielkoformatowego kolażu, na którym powstanie hasło „Wiktoria 1920” składające się z dziesiątek zdjęć. 

Na dniach ogłosimy także wyniki naboru w programie dotacyjnym „Koalicje dla Niepodległej – Wiktoria 1920”. Dzięki temu dofinansowaniu w wieli miejscach Polski – także małych miejscowaściach i na wsiach będą mogły być zrealizowane lokalne obchody stulecia Wiktorii 1920 r.

W obchody stulecia włączyły się muzea i inne instytucje kultury. Bogaty program obejmuje zarówno wystawy, koncerty, jak i prelekcje czy uroczystości, w tym:

  • 23 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie – wystawa „1920. Cud Wisły”
  • 24 lipca Zamek Królewski w Warszawie – pokaz jednego obrazu Jana Henryka Rosena
  • 31 lipca Muzeum Łazienki Królewskie – dwie wystawy plenerowe „Bitwa Warszawska 1920 r. gwarantem pokoju w Europie” oraz „Za naszą i waszą wolność. Sojusz polski-ukraiński 1920 roku”
  • 8 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu –„Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego”
  • 13 sierpnia Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920” (zrealizowany w ramach Programu „Niepodległa”)
  • 14 sierpnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – wystawa „Udział oddziałów Błękitnej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów 1920″
  • 20 sierpnia Muzeum Dom Rodziny Pileckich lokalne obchody Stulecia.

Więcej wydarzeń z całej Polski można znaleźć w tabeli:
100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ – PROGRAM WYDARZEŃ ROCZNICOWYCH

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej będą pojawiać się na naszej stronie internetowej oraz na stronie www.gov.pl