Kontrast
Wielkość czcionki

Bitwa Warszawska 1920

Znamy wyniki konkursu literackiego „1920”!

Kilka miesięcy literackich zmagań dobiegło końca. Z dumą podsumowujemy konkurs literacki „1920” i prezentujemy jego laureatów. Tysiące znaków, setki tekstów, dziesiątki spojrzeń na polską historię – dziękujemy za wspólne świętowanie stulecia Bitwy Warszawskiej.  Wszystkim serdecznie gratulujemy! Konkurs literacki „1920” 15 czerwca 2020 roku Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki…
czytaj więcej

„Bitwa Warszawska 2.0: Addendum” – warsztaty rapowe

Druga Strona Ulicy zaprasza na bezpłatne warsztaty muzyczne „Bitwa Warszawska 2.0: Addendum”. Poprowadzą je VNM i Szwed SWD. Nieznane talenty będą mogły wykazać się w czasie spotkania z artystami, a projekt warsztatów muzycznych tematycznie poświęcony będzie 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. W trakcie warsztatów Szwed przekaże uczestnikom solidną dawkę…
czytaj więcej

Wiktoria 1920 – dziękujemy za wspólne świętowanie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej!

Miliony widzów przed telewizorami, setki tysięcy internautów i dziesiątki niewielkich wydarzeń w całej Polsce. Pomimo ograniczeń epidemiologicznych bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku zostali wspaniale upamiętnieni! Biuro Programu „Niepodległa” dziękuje za udział we wspólnym świętowaniu, a także zaprasza na następne wydarzenia. Projekty Biura Programu „Niepodległa” były bardzo zróżnicowane, aby każdy mógł…
czytaj więcej

Film „Wiktoria 1920” w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa”

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” odwiedzi 11 polskich miast z pokazami filmu „Wiktoria 1920”. Dzięki goglom VR widzowie będą mieli okazję przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli. Wszystkie pokazy są bezpłatne,…
czytaj więcej

„Wojna Światów” – premiera filmu dokumentalnego

16 sierpnia 2020 roku będzie miał premierę wyjątkowy film dokumentalny. „Wojna Światów” to 80-minutowa podróż w czasie. Epicka opowieść, oparta na zrekonstruowanych i pokolorowanych materiałach archiwalnych, toczy się głosami uczestników i świadków wydarzeń 1920 roku. Każdy będzie mógł ją poznać z ekranu własnego telewizora w TVP 1 o godzinie 20:15.
czytaj więcej

#Wiktoria1920

Sto lat temu Niepodległą obronili ludzie z całego kraju, tacy jak Ty czy ja. Pokażmy wspólnie, że cała Polska o nich pamięta! Rozejrzyj się wokół siebie, znajdź ślady historii sprzed stu lat i udostępnij je w formie zdjęcia w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wiktoria1920. Gdzie jest historia? Wszędzie! Może codziennie…
czytaj więcej

Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom”

Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które w połowie sierpnia uświetni obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. „1920. Wdzięczni bohaterom” – muzyka, poezja i rekonstrukcja historyczna W…
czytaj więcej

Poznaj nowy portal o Bitwie Warszawskiej

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym, narracyjnym portalem poświęconym Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl. Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które…
czytaj więcej

„Wiktoria 1920” – zapiski z czasów wojny przypomniane w roku Bitwy Warszawskiej

17 kwietnia rusza wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez najbliższe 7 miesięcy, co tydzień, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór złożą się starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z…
czytaj więcej

Koalicje dla Niepodległej - #wiktoria 1920

Bitwa Warszawska 1920 – koncerty muzyki klasycznej i jazzowej

Zwycięstwo można świętować na różne sposoby – także muzycznie! Dlatego Instytut Muzyki i Tańca i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają na wyjątkowe koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, które odbędą się 15 sierpnia 2020 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W programie utwory Ignacego Jana Paderewskiego,…
czytaj więcej

Oprowadzanie po wystawie „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”

Zapraszamy do „Niepodległa. Miejsce spotkań”, gdzie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprezentowana została wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” poświęconą tej jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Dodatkowo 14 sierpnia, dla wszystkich chcących wiedzieć więcej, przygotowano oprowadzanie z kustoszem Muzeum Wojska Polskiego! Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” w „Niepodległa.
czytaj więcej

„Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920” – wyniki naboru w programie dotacyjnym

Biuro Programu „Niepodległa” ogłasza wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. 157 podmiotów otrzyma łącznie 4 511 000,00 zł dotacji. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pełnomocnika Rządu RP do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej budżet programu został zwiększony o 2 511 000 zł, dzięki…
czytaj więcej

Bitwa Warszawska 2.0 – projekt hip-hopowy

Organizatorzy projektu Druga Strona Ulicy przygotowali kolejną inicjatywę – tym razem pod nazwą Bitwa Warszawska 2.0. Jest ona poświęcona setnej rocznicy Cudu nad Wisłą, a w jej ramach zobaczymy trzy premierowe teledyski. Każdy z wykonawców: JWP/BC, Kuba Knap oraz Zipera, w charakterystycznym dla siebie stylu, podjął próbę twórczej interpretacji wydarzeń…
czytaj więcej

Bitwa Warszawska i jej znaczenie – debata historyczna online

Przed nami 100 rocznica Bitwy Warszawskiej! Jaki był jej przebieg? Kto stał za sukcesem polskich działań? Jakie znaczenie miała i wciąż ma to starcie dla historii Polski i Europy? Na te pytania – jak i wiele innych – odpowiedzą historycy w trakcie debaty 4 sierpnia o 18:00! Debata, portal i wspólne świętowanie Wtorkowe…
czytaj więcej

Dziesiątki wydarzeń na stulecie Bitwy Warszawskiej

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej instytucje kultury przygotowują dziesiątki wydarzeń, by każdy mógł wziąć udział w obchodach tej wyjątkowej rocznicy, a także dowiedzieć się czemu potyczki na przedpolu Warszawy zaliczane są do jednych z najważniejszych bitew w dziejach świata. W ramach obchodów zaplanowano…
czytaj więcej

Świętuj z nami stulecie Bitwy Warszawskiej!

W tym roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej – rozegranych na przedpolach polskiej stolicy walk, określanych mianem „Cudu nad Wisłą”, które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. W związku z tym Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało wiele inicjatyw związanych ze świętowaniem jednego z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego. W tym artykule…
czytaj więcej

1920 – ogólnopolski konkurs literacki w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Rok 1920 był dla odradzającej się Polski wyjątkowy. Choć z początkiem lutego II Rzeczpospolita zyskała dostęp do morza, to jednak na Śląsku czy Mazurach granice wciąż pozostawały niepewne. Najbardziej dynamiczna sytuacja panowała na wschodzie kraju. W latach 1918-1919 toczyła się wojna polsko-ukraińska o województwa południowo-wschodnie, z kolei lata 1919-1921 to…
czytaj więcej

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej 13-16 VIII 2020

W dniach 13-16 sierpnia instytucje kultury łączą siły by wspólnie upamiętnić stulecie Bitwy Warszawskiej. Pod wspólnych hasłem #Wiktoria1920 czeka nas m.in. otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, wielkie widowisko multimedialne na PGE Narodowy, premiera filmu VR pt. „Wiktoria 1920” oraz narodowe dokumentowanie pamiątek Cudu nad Wisłą. Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej…
czytaj więcej

„Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” - bezpłatna wystawa do pobrania

Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” pomyślana została jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami.
Zobacz więcej

„Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej” – nowa kampania

„Pamiętamy! – 100-lecie Bitwy Warszawskiej” – tak zatytułowano nową kampanię Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego! Program jest niezwykle bogaty, zaplanowano premiery filmów, konkursy, wystawy i spotkania online. Wydarzenia można śledzić na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Bitwa Warszawska w filmie Bitwa Warszawska stoczona w sierpniu 1920 roku była największą bitwą wojny Polski…
czytaj więcej

Projekt „Pod Biało-Czerwoną” na stulecie Bitwy Warszawskiej

Wystartował projekt „Pod biało-czerwoną”. Zakłada sfinansowanie przez Rząd zakupu masztów i flag w każdej gminie w Polsce dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Warunkiem uzyskania środków na inwestycję jest poparcie mieszkańców, którzy mogą oddać głos na swoją gminę poprzez wypełnienie ankiety na stronie internetowej. Głosowanie trwa do 11 listopada 2020…
czytaj więcej

„Historia: poszukaj” o Bitwie Warszawskiej 1920

Portal HISTORIA: POSZUKAJ to niezwykłe źródło wiedzy dla starszych i młodszych. Historia jest tam opowiadana w fascynujący sposób przez przedmioty z muzealnych kolekcji, dzieła sztuki, a nawet budynki. Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 zaprasza do lektury nowych tekstów. Sztandary, ochotnicy i plakaty Na portalu często przypominane są…
czytaj więcej

Wydarzenia w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w Ostrowi Mazowieckiej

20 sierpnia na Cmentarzu Parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej w ramach obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. Tablica pamięci Muzeum Dom Rodziny Pileckich postanowiło włączyć się w ogólnopolskie obchody zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej odniesionego 100 lat temu. Z tej…
czytaj więcej

„1920. Malarstwo. Fotografia” w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku Muzeum Mazowieckie w Płocku pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa przygotowało wernisaż wystawy „1920. Malarstwo, fotografia” oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Wystawa „1920. Malarstwo. Fotografia” Wystawa „1920. Malarstwo. Fotografia”, zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, powstała z kilku powodów. Pierwszym, i chyba najbardziej oczywistym,…
czytaj więcej

„Wojna polsko-bolszewicka wg źródeł archiwalnych z zasobu gorzowskiego archiwum” – wystawa online

Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim włączyło się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przygotowując internetową wystawę „Wojna polsko-bolszewicka wg źródeł archiwalnych z zasobu gorzowskiego archiwum”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców okolic Gorzowa, który poskutkował pokonaniem sił sowieckich. Wystawa online „Wojna polsko-bolszewicka wg źródeł archiwalnych…
czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Kaliszu – obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Archiwum Państwowe w Kaliszu, podobnie jak wiele instytucji państwowych, postanowiło włączyć się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Z tej okazji przygotowana została wystawa on-line pt. „Wojna polsko-bolszewicka w wyborze materiałów z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu” dostępna na stronie Archiwum od pierwszej połowy sierpnia. Tematyczna wystawa…
czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Częstochowie na 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Archiwum Państwowe w Częstochowie włączyło się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przygotowując internetową wystawę „Wojna polsko – bolszewicka 1919-1921 i Bitwa Warszawska 15 sierpnia 1920 r. w materiałach archiwalnych Archiwum Państwowego w Częstochowie”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, który poskutkował pokonaniem wojsk sowieckich. Internetowa wystawa „Wojna…
czytaj więcej

Historie z rodzinnych archiwów na wystawie Archiwum Państwowego w Kielcach

Archiwum Państwowe w Kielcach świętuje 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej prezentując wystawę w ramach projektu „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów. Dwuczęściowa wystawa online o wojsku dwudziestolecia międzywojennego w Kielcach została udostępniona 14 sierpnia. Wystawa online – „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów – Wojsko dwudziestolecia międzywojennego w Kielcach” Defilada 4. Pułku Piechoty…
czytaj więcej

Kolekcje Biblioteki Narodowej na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920

Biblioteka Narodowa postanowiła włączyć się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Największa polska biblioteka przypomina arcyciekawe zbiory ze swoich zasobów. Dwie kolekcje tematyczne i teksty na blogu Polona zapraszają do poznawania wydarzeń sprzed 100 lat. Kolekcja plakatów wojny polsko-bolszewickiej 1920 Kolekcja plakatów z okresu wojny…
czytaj więcej

„1920. Bitwa Warszawska” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Od piątku 14 sierpnia oglądać można wyjątkową wystawę planszową dotyczącą Bitwy Warszawskiej. Ma ona formę plenerową i znajduje się na terenie zabytkowego parku przy wareckim Muzeum. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Misją wareckiego Muzeum jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze – Kazimierzu Pułaskim oraz…
czytaj więcej

„Bitwa Warszawska 1920-2020” – film Muzeum Historii Polski

W piątek tj. 14 sierpnia, o godzinie 18.00 Muzeum Historii Polski zaprezentowało internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020”. Jest to jedna z licznych inicjatyw z okazji 100. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Film „Bitwa Warszawska 1920-2020” Wbrew pozorom „Bitwa Warszawska 1920-2020” nie jest jedynie opowieścią o…
czytaj więcej

Bitwa Warszawska na łamach czasopism ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, podobnie jak wiele instytucji państwowych, postanowiło włączyć się w obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Na tę okazję przygotowano wirtualną wystawę tematyczną, która jest dostępna od 15 sierpnia. Wystawa „Zielonogórskie echa wojny polsko-bolszewickiej. Wojna roku 1920 na łamach Grünberger Tageblatt” Ekspozycja „Zielonogórskie echa wojny polsko-bolszewickiej.
czytaj więcej

Bitwa Warszawska w zbiorach Archiwum Państwowego w Białymstoku

W związku ze świętowaniem w całej Polsce 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Białymstoku przygotowało dwie wyjątkowe wystawy internetowe oraz specjalny album. Oni polegli za Ojczyznę Stworzona przez Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży ekspozycja „Oni polegli za Ojczyznę” ma na celu przybliżenie ogromnego zaangażowania ludności lokalnej w…
czytaj więcej

“Walka zbrojna – Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” – projekt Archiwum Państwowego w Lublinie

Bitwa Warszawska połączyła ludzi z wielu regionów. W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą tych wydarzeń Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało specjalne materiały. Wystawa plenerowa na dziedzińcu Archiwum czeka na odwiedzających od 14 sierpnia, a już niedługo zostaną zaprezentowane nowe wydawnictwa. Wystawa „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921…
czytaj więcej

Jubileuszowy koncert „Urodzeni do wolności”

16 sierpnia 2020 roku o godz. 19.00 na terenie Parafii św. Brata Alberta w Warszawie Zielonej odbędzie się wydarzenie artystyczne „Urodzeni do wolności”. Na plenerowym koncercie będzie można usłyszeć wielu wybitnych i zasłużonych artystów, którzy uczczą 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Bitwa Warszawska i…
czytaj więcej

Lotniczy hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia 2020 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na Lotniczy Hołd składany bohaterom Bitwy Warszawskiej przez wojskowych pilotów samolotów i śmigłowców. Pokazy lotnicze w 14 miastach Polski Pokazy odbędą się w 14 miastach Polski. W południe wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się w: Białymstoku, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach,…
czytaj więcej

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia, o godzinie 17:00 na antenie Telewizji Republika będzie miał miejsce wyjątkowy koncert. Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowano widowisko muzyczno-filmowe pt. „Potęga zwycięstwa”. Najpopularniejsze pieśni patriotyczne przeniosą widzów w czasie 100 lat wstecz! Pieśni patriotyczne Bitwy Warszawskiej TV Republika zaprezentuje widzom najpopularniejsze pieśni patriotyczne w aranżacjach przygotowanych…
czytaj więcej

Ksiądz Ignacy Skorupka – bohater Bitwy Warszawskiej 1920

W 100-lecie bitwy warszawskiej 1920 roku Biuro Programu „Niepodległa” przypomina postać ks. Ignacego Skorupki. Duchowny stał się jednym z najsłynniejszych symboli Bitwy Warszawskiej. Został upamiętniony m.in. na słynnym obrazie Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 roku. O jego życiu, osiągnięciach i poświęceniu można przeczytać w poniższym artykule, przygotowanym przez…
czytaj więcej

18. decydująca bitwa w dziejach świata w inicjatywach łódzkiego Archiwum Państwowego

Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza na obchodzoną hucznie 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej w regionie łódzkim! Wystawa plenerowa, album i „Bitewnik Łódzki 1920” zapraszają do włączenia się we wspólne świętowanie. „18. Decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego” Od 14 sierpnia na…
czytaj więcej

Koncert pt. „Polska 1920 – 2020” Filharmonii Podkarpackiej

15 sierpnia o godz. 19:00 na antenie TVP3 Rzeszów odbędzie się transmisja koncertu pt. „Polska 1920 – 2020”. Koncert odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. W programie widowiska wiele wybitnych utworów cenionych polskich kompozytorów. „Cud nad Wisłą” muzycznie Według historyków pamiętne wydarzenia z 1920 roku, przede…
czytaj więcej

Obrona Płocka 1920 w zbiorach Archiwum Państwowego w Płocku

Płockie Archiwum Państwowe postanowiło włączyć się w obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Na tę okazję przygotowano dwie wystawy internetowe, które można oglądać od połowy sierpnia na stronie internetowej archiwum. „Nie może zabraknąć nikogo!” Wystawa wirtualna plakatów „Nie może zabraknąć nikogo!” powstała na bazie zasobów Archiwum Państwowego w Płocku Oddział…
czytaj więcej

„The Miracle You’ve Never Heard Of” – kampania Instytutu Adama Mickiewicza

W czwartek, 13 sierpnia, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentował film „The Miracle You’ve Never Heard Of”, który w kilka minuty opowiada o znaczeniu i wybranych aspektach Bitwy Warszawskiej. Krótki film dedykowany jest widzom zagranicznym, którzy nie posiadają wiedzy o wydarzeniach w Polsce w 1920 roku. Anglojęzyczny film jest elementem kampanii, której…
czytaj więcej

Pocztowcy świętują 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej – pamiątkowy znaczek

13 sierpnia 2020r. w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, uroczyście odsłonił i zaprezentował wyjątkowy znaczek pocztowy emisji „100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r.”. Inicjatywa jest wspólnym projektem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Poczty Polskiej, która w symbolicznym roku 2020 świętuje 100. rocznicę Wiktorii 1920 roku, pod…
czytaj więcej

„W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” Archiwum Państwowego w Przemyślu

Archiwum Państwowe w Przemyślu włączyło się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku! W tym celu przygotowało internetową wystawę „W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców okolic Przemyśla, w walki z sowietami podczas wojny 1920 roku. Mieszkańcy Przemyśla a wojna 1920…
czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Siedlcach o roku 1920 w regionie i bitwie pod Skrzeszewem

Archiwum Państwowe w Siedlcach, z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, przygotowało fantastyczne materiały dotyczące wkładu regionu w ogólnopolskie zwycięstwo. Z tej okazji przygotowane zostały dwie wirtualne wystawy: „Rok 1920 w regionie siedleckim” oraz „Bitwa pod Skrzeszewem 19 sierpnia 1920”. Siedlce w czasie wojny polsko-bolszewickiej Zaproszenie na imprezę charytatywną na rzecz…
czytaj więcej

Wystawa online „Nam twierdzą będzie każdy próg. Obrona Włocławka 1920 r.” Archiwum Państwowego w Toruniu

Archiwum Państwowe w Toruniu, z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przygotowało internetową wystawę „Nam twierdzą będzie każdy próg. Obrona Włocławka 1920r.”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców Kujaw, w walki z sowietami podczas wojny 1920 roku. Obrona Włocławka podczas Bitwy Warszawskiej W roku 1920 bolszewickie oddziały…
czytaj więcej

Wystawa „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata.” w Muzeum Wojska Polskiego

W setną rocznicę polskiego triumfu w wojnie polsko-bolszewickiej Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niezwykłą wystawę „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata.” Zaprezentowano na niej cenne eksponaty i imponujące repliki, które przybliżają skomplikowaną historię wydarzeń sprzed 100 lat. Ekspozycja została przygotowana również z okazji stulecia istnienia Muzeum…
czytaj więcej

Bitwa Warszawska 1920 w inicjatywach Archiwum Akt Nowych w Warszawie

Z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wiele instytucji kultury włącza się w świętowanie. Archiwum Akt Nowych przygotowało wiele atrakcji dla uczczenia tych pamiętnych wydarzeń, m. in. okolicznościowy portal internetowy, wystawy plenerowe i album. Portal 1920.gov.pl Portalu www.1920.gov.pl jest prowadzony jako kalendarium wydarzeń, które miały miejsce 100 lat…
czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Szczecinie o Bitwie Warszawskiej 1920 w niemieckiej prasie

W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Szczecinie wraz z lokalnymi instytucjami kultury aktywnie włącza się w świętowanie tych pamiętnych wydarzeń! Dla mieszkańców przygotowano wykłady i prelekcje online, a dla najmłodszych konkurs wiedzy historycznej. O wojnie polsko-bolszewickiej w niemieckiej prasie W 1920 roku…
czytaj więcej

„Balonowy Cud nad Wisłą” na warszawskim niebie

Najlepsi w Polsce piloci balonowi zapraszają na spektakularne świętowanie 100-lecia Bitwy Warszawskiej na warszawskim niebie! Od 14 do 16 sierpnia w lotach porannych i wieczornych w powietrze wzbiją się balony, by dokonać uroczystych przelotów nad stolicą. Podniebny Balonowy Cud Od piątku do niedzieli będzie można zobaczyć utytułowanych polskich asów przestworzy,…
czytaj więcej

„Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Portrety, życie codzienne na froncie, sceny z rekrutacji do wojska – fotografie wojenne z 1920 roku można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie od 14 sierpnia z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawa czasowa „Fotorelacje. Wojna 1920” będzie otwarta do 15 listopada 2020. Fotografia wojenna 1920 Fotografia odegrała bardzo ważną…
czytaj więcej

„1920/2020. Archiwum Ożywione” na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r.

13 sierpnia nastąpi inauguracja projektu, łączącego archiwalne materiały z nowoczesną sztuką miejską. Trzy artystyczne projekty, trzej wyjątkowi artyści i trzy inspiracje sprzed 100 lat – tak powstawało „1920/2020. Archiwum Ożywione”. Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprasza nad Wisłę w Warszawie! Materiały archiwalne, artyści i przestrzeń miejska Projekt „1920/2020. Archiwum Ożywione” zmienia warszawską…
czytaj więcej

Koncert „Wolny Świat” w parku przed Zamkiem Ujazdowskim

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 14 sierpnia zaprasza na koncert „Wolny Świat„ w ramach obchodów stulecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Odbędzie się w parku przed Zamkiem Ujazdowskim w Warszawie. Wstęp wolny. Wojna z bolszewikami i Bitwa Warszawska w 1920 roku były walką w obronie niepodległości, ale też zachodniej cywilizacji, której główną wartością jest wolność. Zaproszeni muzycy…
czytaj więcej

Bitwa Warszawska 1920 – banknot kolekcjonerski NBP

100 lat po tym jak Bitwa Warszawska rozegrała się na przedpolach Warszawy Narodowy Bank Polski przygotował specjalne upamiętnienie. Tak powstał rocznicowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, który wyróżnia to że ma pionowy format. 20 zł – awers i rewers Na awersie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsud­skiego. Wizerunek został…
czytaj więcej

Lokomotywy na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ruszyły maszyny na polskie szyny! Dwie lokomotywy EP09 PKP Intercity zmieniły swój wygląd – ozdobiły je piękne, kolorowe grafiki nawiązujące do historii Bitwy Warszawskiej. Będzie je można spotkać na torach i dworcach z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Dwie dziewiątki na torach Nowy wygląd zyskały…
czytaj więcej

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923 – wyjątkowa wystawa w Warszawie

Wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923” będzie eksponowana w Warszawie w dniach 13 sierpnia–8 października. Wyjątkowa forma i doskonale opracowane merytorycznie treści będą czekały na zwiedzających na Placu Piłsudskiego. Ekspozycja pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych i społecznych, jakie zaszły w krajach Europy po I wojnie światowej, jak również…
czytaj więcej

Archiwum Państwowe w Warszawie – wystawy na 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej

W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Warszawie bardzo aktywnie włączyło się do świętowania tych pamiętnych wydarzeń. W ramach obchodów powstały wystawy tematyczne, lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz album. Wystawa plenerowa „I Warszawa nie zawiodła” Od 15 sierpnia 2020 oglądać…
czytaj więcej

Wystawa internetowa „Wojna 1920 roku” Archiwum Państwowego w Rzeszowie

W związku z hucznymi obchodami w całej Polsce 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Rzeszowie włączyło się do świętowania tych pamiętnych wydarzeń. Dla upamiętnienia rocznicy instytucja przygotowała ogólnodostępną wystawę internetową „Wojna 1920 roku”. Kluczowe wydarzenia z 1920 r. Po ponad stu latach niewoli w 1918 r. Polakom udało się…
czytaj więcej

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 w Gdańsku

15 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zorganizowany z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W repertuarze znajdują się piękne pieśni patriotyczne przepełnione miłością do ojczyzny. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne – wystarczy odebrać swoją wejściówkę. Więcej o wydarzeniu Według wielu historyków wydarzenia z…
czytaj więcej

Echa wydarzeń z frontu 1920 na wystawach Archiwum Państwowego w Katowicach

W związku ze świętowaniem w całej Polsce 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Katowicach również włączyło się w obchody tych pamiętnych wydarzeń. Dla uczczenia rocznicy instytucja przygotowała dwie wystawy dostępne na swojej stronie internetowej. Wystawa „Echa wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w materiałach archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w…
czytaj więcej

„Radomskie echa wojny polsko-bolszewickiej” – wystawa online

Archiwum Państwowe w Radomiu włącza się w huczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przygotowując internetową wystawę „Radomskie echa wojny polsko-bolszewickiej”. Ekspozycja przybliża trud narodu polskiego, w tym mieszkańców okolic Radomia, który poskutkował pokonaniem sił sowieckich. Wystawa internetowa „Radomskie echa wojny polsko-bolszewickiej” Dla uczczenia setnej rocznicy triumfu Archiwum…
czytaj więcej

Otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

14 sierpnia, w przeddzień setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nastąpi otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W uroczystym otwarciu mogą wziąć udział tylko zaproszone osoby, ale każdy może obejrzeć transmisję z tego wydarzenia na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego, a także na facebookowym profilu Muzeum. Dworek „Milusin” i nowe muzeum Tych,…
czytaj więcej

Wystawy bydgoskiego Archiwum Państwowego o wojnie roku 1920 na Pomorzu

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy  włącza się w świętowanie pamiętnych wydarzeń w związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Przygotowane zostały dwie wystawy przypominające sytuację na pomorzu w czasie istotnych historycznie walk. Wystawa „Rok 1920 na Pomorzu” Na stacjonarnej wystawie „Rok 1920 na Pomorzu”, na siedmiu tablicach, zostały…
czytaj więcej

Wystawa „Za naszą i Waszą wolność” o sojuszu polsko-ukraińskim 1920 roku w Łazienkach Królewskich

W Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich od 31 lipca oglądać można  wystawę poświęconą sojuszowi polsko-ukraińskiemu w roku 1920 „Za naszą i Waszą wolność”. Wystawa została przygotowana z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Sojusz polsko-ukraiński Wystawa „Za naszą i Waszą wolność. Sojusz polsko-ukraiński 1920 r. Braterstwo broni w obliczu agresji bolszewickiej”…
czytaj więcej

Wojna polsko-bolszewicka na Suwalszczyźnie w kalendarium online

Archiwum Państwowe w Suwałkach włączyło się w świętowanie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Kolejne odcinki „Mini-kalendarium wydarzeń na Suwalszczyźnie w czasie wojny 1920 r.” są publikowane na portalu społecznościowym facebook Państwowego Archiwum w Suwałkach. Informacje ilustrują dokumenty z zasobów Archiwum. Wojna polsko- bolszewicka na Suwalszczyźnie W 1920 roku znacząca część…
czytaj więcej

Wystawy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim na 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej

W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim wraz z innymi miejscowymi instytucjami aktywnie włącza się do świętowania tych pamiętnych wydarzeń. Wystawa plenerowa „100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Piotrkowianie wobec wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921” czeka na gości od 10 sierpnia, a wystawę…
czytaj więcej

Wystawa „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym

Od 8 sierpnia 2020 do 31 stycznia 2021 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego udostępniono specjalny pokaz „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…”, który dotyczy udziału żołnierzy wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Przypomina widzom o męstwie walczących Wielkopolan oraz o wkładzie lokalnego społeczeństwa w zwycięstwo 1920 roku. Wojska wielkopolskie w…
czytaj więcej

Koncert w 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Zamku Królewskim na Wawelu

15 sierpnia o godz. 20:00, na rozświetlonym krakowskim Dziedzińcu Arkadowym odbędzie się koncert zorganizowany w 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” oraz z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej. W bogatym repertuarze zaprezentowanym podczas wydarzenia znajdą się liczne pieśni patriotyczne oraz maryjne. Do wydarzenia można dołączyć online. Letni festiwal „Wawel o Zmierzchu”…
czytaj więcej

Projekt online – Pamięć i (nie) pamięć roku 1920

Serwis Ninateka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przypomni dokumenty i fabuły dotyczące m.in. Cudu nad Wisłą i drogi Polaków do odzyskania Niepodległości, a także premierowo udostępni reportaż filmowy „Pogrom Bolszewików” oraz rozmowę ekspertów pt. „Pamięć i (nie) pamięć o roku 1920 w…
czytaj więcej

Wystawa „Granice Rzeczpospolitej 1918-1945” w Wieliczce

Na dziedzińcu Zamku Żupnego w Wieliczce od 25 lipca do 21 sierpnia 2020 można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą historii kształtowania się granic Polski na mapach Europy w XX wieku. „Granice Rzeczpospolitej 1918-1945” – wystawa planszowa Wystawa „Granice Rzeczypospolitej 1918-1945” powstała w ramach historycznego cyklu przygotowanego przez Muzeum Żup Krakowskich…
czytaj więcej

„Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile” – nowa publikacja na stulecie

Wojna polsko-bolszewicka rozgrywała się na polach wielu bitew. Choć najwięcej mówi się o Warszawskiej, w setną rocznicę wydarzeń przypominane są też inne walki. Jedną z symbolicznych stała się Bitwa pod Zadwórzem. To jej poświęcona jest nowa publikacja „Powrót żołnierzy Zadwórza. Polskie Termopile”. Bitwa pod Zadwórzem 17.08.1920 17 sierpnia 1920 roku…
czytaj więcej

Wystawa „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie” w Łazienkach Królewskich

Od piątku 31 lipca 2020 przez miesiąc, do 31 sierpnia 2020, będzie można oglądać wyjątkową wystawę „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie” w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich. Ekspozycję przygotowało Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Archiwami Państwowymi. Wystawa „Bitwa Warszawska gwarantem pokoju w Europie”. Fot. BPN. Wystawa pozwala…
czytaj więcej

Triumf! Wystawa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Kordegardzie

W stulecie Bitwy Warszawskiej w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda zostaną przedstawione dwie ciekawe instalacje. Ich autorami są dwaj artyści – Janusz Kapusta i Janusz Bałdyga. Upamiętniają one wielkie polskie zwycięstwo militarne i polityczne i tworzą tytułowy „Triumf”. Bałdyga, Kapusta i wojna polsko-bolszewicka W głównej sali Kordegardy umieszczono dwa kręgi,…
czytaj więcej

Zamek Królewski na stulecie Cudu nad Wisłą

Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena, Balonowy Cud nad Wisłą, webinarium i wystawa plakatowa – to atrakcje przygotowane przez Zamek Królewski z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obraz Jana Henryka Rosena „Matka świętych, tarcza chrześcijan” Do 27 września można oglądać obraz Jana Henryka…
czytaj więcej

1920. Cud Wisły – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

24 lipca, w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego w Krakowie zagościła wyjątkowa wystawa zorganizowana z okazji obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Plakaty propagandowe obu stron konfliktu, ważne dokumenty, mundury i odznaczenia tworzą ciekawą opowieść o polskim zwycięstwie.  Ekspozycję „Cud Wisły. 1920” będzie można oglądać do 29 listopada 2020. Bitwa…
czytaj więcej