Kontrast
Wielkość czcionki

FINA LAB - wiosenne warsztaty ze współczesnych mediów dla młodzieży

Jak wykorzystać współczesne media by ciekawie mówić o przeszłości? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów FINA LAB. Pracując na materiałach archiwalnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego młodzież wykorzysta nowoczesne narzędzia by ożywić historię. Ruszyły zapisy dla klas szkolnych.

Laboratoria medialne FINA

Laboratoria medialne FINA to bezpłatne warsztaty adresowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół średnich. Zajęcia przystosowane są do obsługi zorganizowanych grup uczniów, lecz każdorazowo dopasowywane są do wieku i zainteresowań młodzieży. W trakcie laboratoriów młodzi ludzie pracują na unikalnych, zdigitalizowanych materiałach archiwalnych, które związane są z wybitnymi twórcami z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

dłoń trzyma tablet ze zdjęciami, baner warsztatów

Spotkania prowadzone są przez doświadczone edukatorki i odbywają się w środy, od 10:30 do 12:30, w siedzibie FINA, przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (w sali Wielka Gra). Aby wziąć udział w programie FINA LAB, nauczyciel lub reprezentant instytucji powinien zgłosić swoich podopiecznych poprzez formularz. Szczegóły i regulamin laboratoriów dostępny jest na stronie FINA.

Plakaty, zwiastuny, memy, gify i mapy – dwudziestolecie na nowo

Program FINA LAB na marzec i kwiecień 2020 pełen jest ciekawych tematów odwołujących się do nowoczesnych mediów. Spotkania odbywają się w środy w godzinach 10:30-12:30. Zaplanowano następujące tematy:

  • 04.03.2020: Kult ciała – festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem – uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki bazując na doświadczeniach z filmu Olimpiada z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl i sposobów pokazywania sportowców w sposób podkreślający piękno ich ciał.
  • 11.03.2020: Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych – uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.
  • 18.03.2020: Nie tylko Art Deco: prezentacja, która wciąga – zadaniem będzie stworzenie w aplikacji multimedialnej angażującej prezentacji o dorobku lub losach wybranej postaci artysty związanego ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia.
  • 25.03.2020: Akcja film! Tworzenie zwiastunów filmowych – po obejrzeniu fragmentów filmów z XX-lecia międzywojennego uczestnicy, zestawiając ze sobą wybrane sceny, stworzą własny zwiastun filmowy.
  • 01.04.2020: Celebryci i celebrytki dwudziestolecia – memy, gify i animacja poklatkowa – podczas zajęć uczestnicy przyjrzą się biografiom słynnych osób w ujęciu popkulturowym, a następnie, na podstawie materiałów archiwalnych, stworzą memy i gify inspirowane wizerunkiem lub historiami z życia tych celebrytów.
  • 08.04.2020: Jak i po co utrwalamy rzeczywistość? – jak budujemy swój wizerunek w mediach społecznościowych – podczas zajęć uczestnicy poznają historię fotografii i filmu i kreowania wizerunku, współczesne sposoby budowania informacji w mediach społecznościowych i przepisy regulujące prawo do ochrony wizerunku, a następnie wykorzystując fotografie archiwalne zbudują przykładowe instastories opowiadające o „pięknym życiu” w dwudziestoleciu.
  • 15.04.2020: Kult ciała – festiwal piękna. Jak wykorzystując narzędzia cyfrowe można manipulować obrazem – uczestnicy stworzą prace plastyczne lub cyfrowe na bazie zdjęć sportowców ze zbiorów Fototeki bazując na doświadczeniach z filmu Olimpiada z 1936 r. w reż. Leni Riefenstahl i sposobów pokazywania sportowców w sposób podkreślający piękno ich ciał.
  • 22.04.2020: Kocham kino – warsztat projektowania plakatów filmowych – uczestnicy poznają podstawowe zasady projektowania i na podstawie materiałów archiwalnych stworzą plakat do wybranego filmu.
  • 29.04.2020: Tworzenie interaktywnych map: Podróżnicy i globtroterzy dwudziestolecia – wykorzystując fotografie archiwalne i narzędzie Knight Lab uczestnicy stworzą cyfrowe mapy podróży globtroterów  dwudziestolecia międzywojennego.

Dodatkowe informacje i kontakt do koordynatora dostępne są na stronie FINA.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.