„Dla pokrzepienia serc... Dziedzictwo Niepodległej” - program edukacyjny Muzeum Narodowego w Kielcach
- Data publikacji
- 25 listopada 2020
Piłsudski, Malczewski, Sienkiewicz, Żeromski – te wielkie postaci z historii Polski znane są każdemu Polakowi! O nich, jak i o innych postaciach, które działały aktywnie na rzecz polskiej niepodległości, kultury i sztuki będzie można usłyszeć dzięki nowemu programowi edukacyjnemu Muzeum Narodowego w Kielcach „Dla pokrzepienia serc… Dziedzictwo Niepodległej”. Wirtualne spacery, filmy edukacyjne i zajęcia online pozwolą poznać fascynującą historię bez wychodzenia z domu!
Wirtualne spacery o dziedzictwie Niepodległej
W ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wirtualne spacery „Dla pokrzepienia serc… Dziedzictwo Niepodległej” po ekspozycjach stałych związanych z okresem odzyskania niepodległości. Narracja przybliży sylwetki wybranych postaci związanych z budową polskiej tożsamości i procesem odbudowy niepodległego państwa. Każdy z nich miał swoją rolę w kształtowaniu postaw obywatelskich, patriotycznych, moralnych i w działaniach „dla pokrzepienia serc”.
Dzięki spacerom, które pojawią się na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach będzie można bez wychodzenia z domu zwiedzić:
- Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego – inicjatywa, która upamiętniła Józefa Piłsudskiego po jego śmierci w 1935 roku, w miejscu sztabu i kwatery głównej Legionów Polskich z 1914 roku w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.
- Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej – szeroko zaprezentowano tam dzieła artystów młodopolskich, w tym symboliczno-patriotyczne obrazy Jacka Malczewskiego.
- Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – dar narodu polskiego dla Noblisty, autora postaci które na stałe wpisały się w kanon bohaterów literackich znanych każdemu Polakowi.
- Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – autora, który był bezpośrednio zaangażowany w proces kształtowania granic niepodległej II Rzeczpospolitej.
Edukacja online „Dla pokrzepienia serc…”
Oprócz spacerów zaplanowano również bogaty program edukacyjny. Bezpłatne zajęcia na platformach edukacyjnych dotyczyć będą m.in. postaci Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, historii wmarszu i wymarszu Kadrówki do Kielc oraz twórczości młodopolskich artystów prezentowanych w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej i wątkach symbolicznych, patriotycznych i historycznych w niej zawartych. Na zajęcia obowiązywać będzie rezerwacja miejsc – zapisy ruszą w najbliższym czasie.
Oprócz zajęć nie zabraknie ciekawych materiałów do wykorzystania w domu i na lekcjach. Na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach pojawią się filmy edukacyjne, ćwiczeniówki do pobrania, a nawet quizy! Wszystkie materiały zostaną udostępnione bezpłatnie. Zapraszamy do korzystania!
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022