„Biblia Polska” - o niepodległości w poezji
- Data publikacji
- 12 stycznia 2021
Poezja od wieków jest jednym z najpiękniejszych wyrazów uczuć znanym ludzkości – nic dziwnego, że w opisuje także miłość do Polski. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na multimedialne widowisko muzyczne „Biblia Polska”, które wykorzystując słowa poetów opowiada o Ojczyźnie i jej skomplikowanej historii. Premiera części I odbędzie się 17 stycznia 2021 na antenie TVP 3 o godzinie 23:05. Część II będzie można obejrzeć tydzień później, 24 stycznia 2021, także o godzinie 23:05.
Biblia Polska
Projekt „Biblia Polska” to multimedialne widowisko muzyczne, które prezentuje wybór wierszy polskich wieszczów, sięgając do źródeł literackich polskiego patriotyzmu. Sama nazwa koncertu pochodzi od tytułu wiersza Kazimierza Wierzyńskiego. Autorami prezentowanych strof są m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński , Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Wyspiański czy Zbigniew Herbert. Słowa uzupełnią specjalnie dobrane animacje, które zmieniają się z każdym utworem.
Widowisko zostało nagrane w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na scenie artyści przywołują wartości, na których wyrastały wielkie postaci polskiej przeszłości i współczesności. Warstwa muzyczna opiera się na polskich pieśniach we współczesnych opracowaniach. Profesjonalne wykonania na wysokim poziomie, zapewniają nie tylko przeżycie artystyczne, ale także łączą odbiorców we wspólnotę, co jest głównym celem koncertu.
Multimedialne widowisko muzyczne
- Reżyseria: Dariusz Kowalski
- Scenariusz: Dariusz Kowalski, Andrzej Dubiel
- Kierownik muzyczny: Marcin Pospieszalski
- Produkcja: Andrzej Dubiel
- Realizacja światła i multimedia: Jacek Chojczak, Piotr Maruszak
- Realizacja nagłośnienia: Artur Czerwiński
- Oświetlenie: Transcolor
- Multimedia: Media Visage/Aram
- Dyrygent: Hubert Kowalski
- Artyści:Dominika Chorosińska, Jarosław Gajewski, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Natalia Kawalec, Kamil Czeszel, Staszek Karpiel-Bułecka, Agnieszka Cudzich, Radosław Osypiuk, Lidia Pospieszalska, FPS, Siostry Melosik, Krzysztof Iwaneczko, chór, orkiestra Huberta Kowalskiego, Tomas Sanchez, Aleksandra Monkiewicz, Andrzej Kołakowski, Adam Mikołaj Goździewski, Teresa Żurowska.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.