Konkurs dla uczniów „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech”
- Data publikacji
- 6 czerwca 2022
27 sierpnia przypada setną rocznicą utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie ogłaszają międzyszkolny konkurs dla uczniów pod tytułem „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech”. Zgłoszenia można przesyłać do 15 czerwca 2022 roku.
Odszukaj działacza i złóż pracę!
Tematyka konkursu odnosi się do działalności Związku Polaków w Niemczech oraz ludzi, którzy go tworzyli. Celem Konkursu „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech” jest odszukanie miejsc pochówków działaczy Związku Polaków w Niemczech znajdujących się na cmentarzach parafialnych w powiecie olsztyńskim. Następnie trzeba przygotować film i fotografie. Powinny one zawierać informacje o danej osobie (biogram, fotografie miejsca pochówku przed uporządkowaniem i po uporządkowaniu mogiły) i informacje o miejscu jego lub jej pochówku (lokalizacja: nazwa cmentarza, miejscowość, data pochówku działaczki/działacza).
Do Konkursu można zgłaszać krótkometrażowe filmy dokumentalne o długości nieprzekraczającej 3 minut i 3 fotografie ilustrujące mogiłę. Tematyka filmów i fotografii powinna być zgodna z tytułem Konkursu, natomiast konwencja przekazanych materiałów i estetyka mogą być dowolne. Zgłoszenie z płytą DVD należy dostarczyć do 15 czerwca 2022 roku na adres: Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie ul. Partyzantów 87, 10-402 Olsztyn z dopiskiem na kopercie: Konkurs pt. „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech”.
Gala z nagrodami w listopadzie
Ocena prac obejmie wartość merytoryczną i zgodność z tematyką konkursu. Finał Konkursu nastąpi w listopadzie 2022 r. podczas spotkania podsumowującego projekt pt. „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech”. Autorzy zostaną zaproszeni do siedziby Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe. Prace konkursowe mogą dalej posłużyć w przygotowaniu multimedialnej mapy z lokalizacją miejsc pamięci działaczek i działaczy Związku Polaków w Niemczech – elementu obchodów rocznicowych.
Konkurs stanowi część zadania: „Niepodległość – odczytywanie przeszłości bliskiej”. Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Metropolity Warmińskiego Abp dr Józefa Górzyńskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.