Kontrast
Wielkość czcionki

Szlakiem plebiscytu 1920 na Powiślu z aplikacją mobilną

11 lipca 1920 roku na obszarze Warmii, Mazur i Powiśla odbył się plebiscyt, który zadecydował o przynależności państwowej tych ziem, gdy mapy Europy były rysowane na nowo po I wojnie światowej. 100 lat później Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na podróż z aplikacją mobilną śladami plebiscytowej historii miejsc i ludzi, którzy zaangażowali się w walkę o polskość. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie do pobrania dla użytkowników smartfonów.

zrzut ekranu tytułowego aplikacji

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920”

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920”

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920” dostępna jest bezpłatnie dla użytkowników systemów Android i IOS. Ciekawe informacje znajdą w niej zarówno mieszkańcy regionu jak i turyści. Zespół naukowy wytyczył szlaki, które pozwalają zwiedzać Powiśle i poznawać jego historię we własnym tempie: pieszo, rowerem lub samochodem. Aplikacja będzie rozbudowywana – pojawią się w niej nowe miejsca i szlaki, tak by żadne z miejsc ważnych dla opowieści o Plebiscycie na Powiślu nie zostało pominięte.

Dla każdego obiektu na szlaku w aplikacji „Szlak Powiśle 1920” opracowana została notatka prezentująca historię i znaczenie miejsca dla działalności powiślańskich Polaków w okresie plebiscytowym. Uzupełniają ją fotografie, dokumenty archiwalne i różne obiekty pochodzące ze zbiorów oddziałów Muzeum Zamkowego w Malborku, lokalnych instytucji kultury i z kolekcji prywatnych. Obiekty można poznawać po kolei, zgodnie z sugerowanymi trasami, lub samodzielnie wyszukiwać je z listy i przy pomocy wyszukiwarki. Szczególną uwagę poświęcono ludziom – postaci związane z polską działalnością prezentowane są w aplikacji w kontekście swojej aktywności w polskich środowiskach w okresie Plebiscytu. 

zrzut ekranu z aplikacji

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920”

Plebiscyt na Powiślu 1920

Połączenie obiektów w trasy pozwala na ich przemierzanie z jednoczesnym śledzeniem postępu wędrówki na ekranie telefonu dzięki wykorzystaniu systemu GPS. By ułatwić zapoznawanie się z nimi w terenie z czasem prezentacje zostaną uzupełnione o opisy czytane przez lektora. Wkrótce w aplikacji pojawią się też filmy.

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920” stanowi wirtualne przedłużenie działań realizowanych przez Muzeum Zamkowe w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie na setną rocznicę Plebiscytu 1920 r. na Powiślu. Od końca czerwca 2020 w internecie dostępne były krótkie filmy animowane poświęcone wydarzeniom lipca 1920 w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej. Powstała także wystawa czasowa „O Niepodległą Polskę. Plebiscyt 1920 roku na Powiślu”, która zebrała prawie 200 eksponatów – świadectw fascynującego epizodu w historii regionu, jakim był okres plebiscytowy.

zrzut ekranu z aplikacji

Aplikacja „Szlak Powiśle 1920”

Projekt „Szlak Powiśle 1920” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.