Kontrast
Wielkość czcionki

Cykl "Śląsk po powstaniach" w Radiu Opole

Sto lat temu nowa granica podzieliła terytorium Śląska. O losach Polaków, którzy pozostali na terytorium Niemiec opowiada cykl audycji „Śląsk po powstaniach”. Słuchać ich można od poniedziałku do piątku ok. godz. 6:20 na antenie Radia Opole. Cykl powstał we współpracy z Instytutem Śląskim.

Cykl „Śląsk po powstaniach” – historie Polaków w Niemczech po 1922 roku

Dokładnie 100 lat temu powstał Związek Polaków w Niemczech. 27 sierpnia 1922 roku powołano do życia Związek organizację, która angażowała się w ochronę interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech, ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego jakie znajdowało poza zachodnią granicą II RP i reprezentowała interesy polonii w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich.

radioodbiornik starej daty

Cykl „Śląsk po powstaniach” to historie Polaków, którzy pozostali na terenie Niemiec po Powstaniach Śląskich i podziale Górnego Śląska. Wymuszona przez Aliantów, zawarta na 15 lat Konwencja Genewska dla Górnego Śląska, gwarantowała Polakom możliwość powołania polskiej organizacji, która reprezentowała ich interesy wobec władz niemieckich. Działacze Związku Polaków w Niemczech zakładali mniejszościowe szkoły, organizowali wydarzenia kulturalne, animowali działalność społeczną, nierzadko przy dezaprobacie niemieckich władz.

Opolscy bohaterowie walki o polskość

Harcmistrz z Zaodrza Szymon Koszyk, bibliotekarz z Grudzic Jan Adamek czy rolnik z Zalesia Józef Wilkowski – to między innymi o nich są te audycje. Biografie ludzi zwykłych, którzy robiąc zwykłe rzeczy stali się bohaterami walki o polskość. Audycja emitowana jest od poniedziałku do piątku ok. godz. 6:20. Wszystkie odcinki są też dostępne na stronie Radia Opole.

Cykl „Śląsk po powstaniach” jest tworzony we współpracy Radia Opole z Instytutem Śląskim. Audycję sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022, w ramach projektu „Ślązacy dla Niepodległej. Jeszcze nasza wiara słynie”.