Kongres Niepodległa - dziękujemy za fantastyczne spotkanie w Warszawie!
- Data publikacji
- 16 stycznia 2023
11 i 12 stycznia 2023 roku w Warszawie spotkali się praktycy: pracownicy kultury, przedstawiciele władz i działacze organizacji pozarządowych by podsumować sześć lat obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Kongres Niepodległa to merytoryczne dyskusje, wymiana doświadczeń i fantastyczna atmosfera, które przez dwa dni wypełniały sale Centrum Konferencyjnego Legii Warszawa. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie!
Podsumowanie obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości
5 grudnia 2017 roku Zgromadzenie Narodowe inaugurowało jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Program obchodów, które ostatecznie zakończyły się w 2022 roku, upamiętniał najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały II Rzeczpospolitą. Od formowania granic, przez powołanie instytucji ważnych dla funkcjonowania kraju, po lokalne działania i postaci które zmieniały swoje małe ojczyzny – te tematy podejmowali organizatorzy centralnych i lokalnych uroczystości, które przez 6 lat organizowano w każdym zakątku Polski. W styczniu 2023 roku podsumowaliśmy obchody na Kongresie Niepodległa w Warszawie.
3 sesje plenarne, 14 dyskusji panelowych i specjaliści ze świata kultury, edukacji, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych dyskutowali w ramach czterech ścieżek tematycznych:
- Dziedzictwo i jego rola w budowaniu pamięci historycznej;
- Nowoczesna edukacja do uczestnictwa w kulturze;
- Współpraca międzyinstytucjonalna i międzysektorowa na rzecz kultury i dziedzictwa;
- Budowa i promocja wizerunku Polski za granicą.
Panele odnosiły się do przeszłości, jak i do przyszłości. Przyjmując za punkt wyjścia doświadczenia z realizacji Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022 dzielono się dobrymi praktykami, formułowano wnioski na przyszłość i dyskutowano o nowych inicjatywach.
Niepodległa dziękuje – wręczenie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Pierwszy dzień Kongresu Niepodległa zakończyła uroczysta gala z koncertem. Muzycy Bum Bum Orkestar wykonali utwory rodem z międzywojnia oraz specjalne utwory napisane dla Biura „Niepodległa” jak walc z filmu VR Dża-Dża czy „Wrzuć grosz do fontanny” z cyklu Kuplety Warszawskie 2.0. Podczas wieczornego wydarzenia Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik wręczył odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom, które zaangażowały się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano: Zygmunta Fita, Paulinę Florjanowicz, Karola Gajewskiego, Annę Hanakę, Kamilę Janczyk, Piotra Kornobisa, Jakuba Lewickiego, Marka Mutora, Annę Osiadacz, Mariannę Otmianowską, Adama Sieradzana, Elżbietę Sołtysek, Tadeusza Sykę, Tomasza Szafrańskiego i Macieja Zdziarskiego.
Biuro „Niepodległa” – tysiące zrealizowanych projektów i nowe zapowiedzi
W czasie trwania Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” pod charakterystycznym logo „Niepodległa” wydarzenia zorganizowało ponad 5000 organizatorów. Ponad 1200 wniosków lokalnych i regionalnych uzyskało dofinansowanie w ramach programów dotacyjnych koordynowanych przez Biuro „Niepodległa”: „Koalicje dla Niepodległej” i „Niepodległa”. Ponad 120 inicjatyw własnych przygotowali wojewodowie, a kolejne ponad 160 instytucje kultury podległe lub współprowadzone przez MKiDN. Na arenie międzynarodowej szeroko działał Instytut Adama Mickiewicza, który zrealizował ponad 300 projektów własnych i dofinansował ponad 200 inicjatyw w ramach programu dotacyjnego „Kulturalne Pomosty”. Wiele instytucji, które włączyły się w obchody świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprezentowało efekty swoich działań w strefie expo Kongresu Niepodległa.
Na Kongresie Niepodległa zaprezentowano także przedpremierowo kolejne projekty Biura „Niepodległa”. Nowy film VR i projekt mobilnych centrów edukacji „Iskry Niepodległej” wkrótce będą miały swoje premiery – o szczegółach będziemy informować na bieżąco. Choć Wieloletni Program Rządowy się zakończył, Biuro „Niepodległa” będzie kontynuowało swoją działalność jako państwowa instytucja kultury.
Dziękujemy wszystkim gościom, prelegentom i osobom, które wsparły nas w organizacji Kongresu Niepodległa. Do zobaczenia przy kolejnych projektach!