Trasa wakacyjna ISKIER NIEPODLEGŁEJ 2023
- Data publikacji
- 6 lipca 2023
Ruszamy w trasę wakacyjną z ISKRAMI NIEPODLEGŁEJ! W lipcu i sierpniu 2023 nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” zagości w wielu miastach i miejscowościach w różnych regionach Polski. Inauguracja letniej trasy miała miejsce 6 lipca 2023 w Polańczyku, w gminie Solina. Do końca wakacji zaplanowano 30 przystanków. Szczegóły dostępne są na stronie iskryniepodleglej.pl.
Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii – nauka na lekko
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To opowieść o potencjale naszej wspólnoty, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę. Odwiedzając naczepę można poznać dokonania m.in.: Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; Jana Czochralskiego, którego prace nad metodą otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych; Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych na świecie himalaistek, która jako pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2; Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, czy współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera. Narratorem mobilnego spektaklu jest cyfrowy byt.
Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w specjalnie skonstruowanej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając polskie miejscowości. Mobilny spektakl to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji, dzięki czemu historia Polskich dokonań może być prezentowana w sposób lekki, interesujący i atrakcyjny. W tym celu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Dodatkowo część grafik zaprojektowano z pomocą sztucznej inteligencji. W Iskrach Niepodległej zaprezentowano ponad 100 postaci Polek i Polaków, dzięki czemu każdy może znaleźć historię związaną ze swoim regionem – na przykład mieszkańcy i turyści obecni na inauguracji w Polańczyku mogli odszukać sylwetki pochodzących z Podkarpacia Ignacego Łukasiewicza, Zdzisława Beksińskiego czy Tomasza Stańko. Pokazy Iskier Niepodległej inspirują do samodzielnych poszukiwań lokalnych historii.
Wakacyjna trasa Iskier Niepodległej 2023
Inauguracja trasy wakacyjnej odbyła się 6 lipca 2023 w Polańczyku, w gminie Solina. Do końca wakacji Iskry Niepodległej odwiedzą m.in.: Augustów, Chodzież, Czerwińsk nad Wisłą, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Kętrzyn, Kolbuszowa, Konin, Libiąż, Lidzbark Warmiński, Lubaczów, Lublin, Malbork, Nałęczów, Niepołomice, Pelplin, Polańczyk, Puck, Przeworsk, Rzeszów, Szczecin, Tomaszów Lubelski, Węgrów, Wołomin. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”: Facebook, Twitter i Instagram.
W związku z inauguracją trasy, goście w Polańczyku mieli okazję także do skorzystania z dodatkowych atrakcji w specjalnym namiocie sferycznym. Bezpłatne kino historyczne VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” pozwala widzom spotkać się z ciekawymi postaciami z polskiej historii – Jadwigą Jędrzejowską, Aleksandrem Żabczyńskim czy żołnierzami Bitwy Warszawskiej. Nowoczesne technologie dają szansę uczestniczyc w przygodach bohaterów sprzed 100 lat.
Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest PKN ORLEN. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.
Serdecznie zapraszamy w podróż edukacyjną!