Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - pokazy VR 2023

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne kino historyczne VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”! Zakładając specjalne gogle i słuchawki widzowie będą mieli okazję do spotkania z ciekawymi postaciami z polskiej historii – Jadwigą Jędrzejowską, Aleksandrem Żabczyńskim czy żołnierzami Bitwy Warszawskiej. W 2023 roku zaplanowano pokazy w całej Polsce. Zapraszamy na bezpłatne seanse!

baner

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2023 – pokazy VR

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro „Niepodległa” przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

UWAGA! Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się oglądania osobom z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadającym wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik.

Repertuar Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” prezentowane będą filmy, których Biuro „Niepodległa” było producentem lub współproducentem. Widzowie będą mieli do wyboru kilka tytułów:

Film VR „Dża-Dża”

tenisistka w trakcie meczu

Zdjęcia z planu VR „Dża-Dża”
Fot. Marcin Suder / BPN

Lata 40. XX wieku. Jadłodajnia w okupowanej Warszawie. To tu los splótł ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią. Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznaje w niej słynną przed wojną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu.  Prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nadała jej pseudonim „Dża-Dża” bądź „Żaża” od jej inicjałów. Oficer składa jej propozycję zagrania niezwykłego meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”.

Film VR „Nie kochać w taką noc”

aktor we fraku otoczony przez tancerki z wielkimi pierzastymi wahlarzami

Zdjęcia z planu VR „Nie kochać w taką noc”
Fot. Marcin Suder / BPN

Międzywojenna rewia. Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia, a gwiazdą wieczoru jest Aleksander Żabczyński – artysta, jeden z najpopularniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego i amant filmowy. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy, które przybyły na niezwykły wieczór i zamiast żony Żabczyńskiego, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą, Inę Benitę. Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu! Czy mu się to uda? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!

Film VR „Kino”

prószyński pozuje obok pleografu

Zdjęcia z planu VR „Kino”
Fot. Marcin Suder / BPN

Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – kręci swój film. Tak powstaje „Powrót birbanta”, który jest uznawany za pierwszy polski film. Fabuła jest stosunkowo prosta: tytułowy birbant, czyli próżniak, hulaka, wraca dorożką do domu po imprezie. Co jednak się stanie, gdy obecni na planie konsultanci zaczną zgłaszać Prószyńskiemu swoje wątpliwości? Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!

Film VR „Wiktoria 1920”

czwórka aktorow przed wozem fotograficznym - elementem scenografii filmowej

Zdjęcia z planu VR „Wiktoria 1920”
fot. C. Pomykało

Sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wynik walk o Warszawę wydaje się być przesądzony. Do obozu wojsk polskich dociera jednak meldunek, który należy przekazać na Cytadelę. Czwórka żołnierzy postanawia spróbować dostarczyć wiadomość do Warszawy przedzierając się przez linie bolszewików. Wraz ze spotkaną fotografką Polą Lewicką mierzą się z wyzwaniami, pościgami i walkami kawalerii. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy bohaterowie ryzykują na próżno? Widz przekona się na własnej skórze, oglądając film VR „Wiktoria 1920”.

Film VR „Kartka z Powstania”

kadr z filmu przedstawiający powstańca wychodzącego z kanału

„Kartka z Powstania” opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Widz śledzi akcję filmu będąc jednym z Powstańców. Ucieczka kanałami, przemykanie się ulicami zniszczonej Warszawy i atmosfera napięcia oddziałują na widza, który ma wrażenie, że zatapia się w oglądanym obrazie. To opowieść o Powstaniu Warszawskim zrealizowana z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

Film VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”

czwórka arystokratów przy stole w palarni, stoją pokojówka i młody chłopak

Kadr z filmu VR „MS Piłsudski – podwodna misja”. Palarnia.
Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

Pływający na legendarnym polskim transatlantyku MS „Piłsudski” dziadek Józek zaraził morską pasją swoją małą wnuczkę – Kasię. Dziś czterdziestoletnia Kaśka jest doktorem archeologii podwodnej i wraz z zespołem wyrusza z misją badawczą na wrak legendarnego statku, na którym zaczęła się historia miłości jej dziadków. Czy załodze uda się zejść kilkadziesiąt metrów pod wodę i bezpiecznie wrócić z inwentaryzacji 3D „Piłsudskiego”? Czy odkryją skrywane na wraku skarby, a może tajemnice? Zapraszamy na podróż w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”, w filmie VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”.

Podróż filmów VR po Polsce

Od początku istnienia Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagościł w dziesiątkach miejsc. Jego repertuar wciąż się poszerza. W roku 2023 czeka nas 100 dni pokazowych. Poznawanie historii z VR może być fascynującą przygodą dla starszych i młodszych!

Ogólnopolska trasa pokazów Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”:

 • Ostrów Mazowiecka: 13-16 maja 2023;
 • Wolin: 9-10 czerwca 2023;
 • Kozienice: 15-16 czerwca 2023;
 • Warszawa: 17 czerwca 2023;
 • Jaraczewo: 24-26 czerwca 2023;
 • Solina: 6-9 lipca 2023;
 • Łódź: 29 lipca 2023;
 • Warszawa: 10 sierpnia 2023;
 • Niepodległa. Miejsce Spotkań: 14-15 sierpnia 2023;
 • Radzymin: 15 sierpnia 2023;
 • Opoczno: 24-25 sierpnia 2023;
 • Miejsce Piastowe: 3-6 września 2023;
 • Łomianki: 16-18 września 2023;
 • Tomaszów Lubelski: 25-27 września 2023;
 • Gdańsk: 3-4 października 2023;
 • Nowa Ruda: 9 października 2023;
 • Bochnia: 10-12 października 2023;
 • Grójec: 16-18 października 2023;
 • Łęczeszyce: 19-21 października 2023;
 • Rusocin: 25-27 października 2023;
 • Niepodległa. Miejsce Spotkań: 4-6 listopada 2023;

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Na niektóre z nich obowiązują zapisy – informacje można znaleźć klikając w linki do kolejnych przystanków. Pokazy VR mogą być też elementem zajęć dla grup zorganizowanych, w tym także seniorów.

Zapraszamy!

Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.