Kontrast
Wielkość czcionki

1918 darmowych lekcji muzealnych w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK), przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało na rok 2018 niezwykle bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży. Muzealnicy zorganizują aż 1918 darmowych lekcji muzealnych w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program trwa od 23 kwietnia do 21 grudnia 2018 roku. W ofercie jest ponad 90 różnych tematów lekcji muzealnych w oddziałach MNK, a także spacery edukacyjne po Krakowie. Zajęcia przygotowano z myślą o uczniach wszystkich typów szkół, od przedszkoli, po szkoły ponadgimnazjalne. Są skierowane do dzieci i młodzieży z Małopolski, ale także tych z domów kultury, półkolonii, kolonii i obozów wakacyjnych organizowanych w regionie.

budynek sukiennic na krakowskim rynku w południowym słońcu

Sukiennice – jeden z oddziałów MNK

Jak wyglądają lekcje muzealne w MNK

Lekcje dla przedszkolaków są prowadzone w formie interaktywnego zwiedzania, często wzbogaconego o działania plastyczne. Mają miejsce w galeriach i w salach edukacyjnych, a dzieci poznają oryginalne zabytki i ich historię. Uczniowie klas 1-6 zapraszani są do pracy z dziełami sztuki i cennymi zabytkami bezpośrednio w galeriach, a zajęcia pobudzają ich do samodzielnego myślenia i tworzenia własnych opinii. Młodzież, od 7 klasy wzwyż, ma najwięcej możliwości wyboru, a przedstawiane im zjawiska historyczne i artystyczne omawiane są w szerokim kontekście, ze szczególnym naciskiem na znaczenie dla zrozumienia współczesności.

Tematyka lekcji muzealnych

Tematycznie zajęcia nawiązują do lokalnej i narodowej historii. Jak napisano: „Lato 2018 odbędzie się pod znakiem Galicji, meloników i zwiewnych sukien”. Będzie można poznać Kraków, jego oblicze sprzed 100 lat, jak i jego legendy. Podwawelski gród był miejscem artystycznych inspiracji dla Wyspiańskiego, Mehoffera czy Matejki, więc także ich twórczość jest kanwą dla spotkań i spacerów. Oprócz tego uczestnicy mogą pobawić się portretami czy witrażami, poznać rolę sztuki w kształtowaniu się polskości pod zaborami, albo poznać oblicza polskiej secesji czy twórczość Młodej Polski.

Warunki uczestnictwa w programie, zgłoszenia i pełna oferta dostępne są na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie. Więcej wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości można znaleźć w zakładce Wydarzenia na naszej stronie.