Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie

W 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie udostępniło na wystawie „Wyspiański” około 500 jego prac. To największa wystawa monograficzna tego artysty w historii polskiego muzealnictwa.

Stanisław Wyspiański, „Autoportret z żoną”, fot. MNK

Stanisław Wyspiański – twórca wszechstronny

Kuratorki chciały pokazać Wyspiańskiego jako artystę totalnego – malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga, poetę, scenografa oraz reformatora teatru. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy chcą zobaczyć najpopularniejsze jego prace, się rozczarują. Jedna z pierwszych prac przedstawia bowiem „klasycznego” Wyspiańskiego – serię jego portretów rodzinnych i autoportretów.

Dalej jednak możemy popuścić wodze fantazji, wyobrażając sobie jak artysta pracował – jak zmieniały się jego dzieła na kolejnych etapach prac, jak wyglądał jego warsztat, jak powstawały witraże i dekoracje malarskie.

Stanisław Wyspiański, "Żywioł ognia", projekt witraża, pastel, ołówek, 1897, fot. MNK

Stanisław Wyspiański, „Żywioł ognia”, projekt witraża, pastel, ołówek, 1897, fot. MNK

Możemy się też jednak zapoznać z pasją teatralną Wyspiańskiego. Prezentowane są jego projekty kostiumów i scenografii, książkowe wydania jego sztuk i malowane przez innego portery aktorów.

W kolejnych salach znajdziemy obrazy przedstawiające znajomych Wyspiańskiego, a także projekty wnętrz. Dodatkowo prezentowany jest zrekonstruowany witraż „Apollo. System Kopernika”.

"Apollo. System Kopernika." - projekt witrażu, pastel, 1904, fot. MNK

„Apollo. System Kopernika.” – projekt witrażu, pastel, 1904, fot. MNK

Wyspiański – nie tylko wystawa

Wystawie towarzyszą publikacje – katalog z reprodukcjami i biografia Stanisława Wyspiańskiego. W dodatku po raz pierwszy drukiem ukażą się szkicowniki Stanisława Wyspiańskiego.

Ekspozycja otwarta jest do 20 stycznia 2019 r., więcej o wystawie można przeczytać w dziale Wydarzenia na naszej stronie internetowej.

Wystawa „Wyspiański” jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prace Wyspiańskiego to stały punkt odniesienia dla refleksji o polskiej niepodległości. Jego twórczość literacka miała i wciąż ma wpływ na kształtowanie się polskiej tożsamości.