Kontrast
Wielkość czcionki

Architektura powiatów - znamy pomysły uczestników programu

„Infrastruktura Niepodległości. Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych” to projekt popularyzatorsko-badawczy, skupiający się na modernistycznej zabudowie z czasów II Rzeczpospolitej w mniejszych ośrodkach, lokalnej historii i tożsamości. Organizatorem jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Znamy już uczestników projektu i ich pomysły. 

Flagowymi i rozpoznawalnymi architektonicznymi symbolami procesów modernizacyjnych zachodzących w okresie II RP są elementy modernistycznej zabudowy dynamicznie rozwijających się miast, takich jak Gdynia, Warszawa czy Katowice. Celem projektu „Infrastruktura Niepodległości. Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych” jest pokazanie, że dziedzictwo mniejszych ośrodków jest równie ważne dla „wielkiej historii”. 

banner wydarzenia

Wyłonieni w rekrutacji uczestnicy projektu zostali zaproszeni na zorganizowane specjalnie dla nich warsztaty dotyczące promowania wiedzy o lokalnym dziedzictwie, budowy jego atrakcyjnego wizerunku, edukacji, metodach prezentacji i organizacji wolontariatu. Wzmocnieni tą wiedzą ruszyli w teren i dokonali identyfikacji architektury oraz infrastruktury okresu dwudziestolecia międzywojennego na wskazanych obszarach, a następnie stworzyli projekty, które mają wypromować przedmioty ich zainteresowania i zaangażować lokalną społeczność w odkrywanie znajomych miejsc na nowo.

W powiecie siedleckim licealiści wezmą udział w grze miejskiej, a w połowie listopada odbędą się warsztaty fotografii analogowej poświęconej architekturze. Powiat chrzanowski zaprezentuje swój dorobek na wystawie w lokalnym ośrodku kultury, połączonej ze spacerami miejskimi i debatą oraz publikacją niewielkiej broszury. Również wystawa, ale plenerowa, pojawi się w Inowrocławiu 16 listopada. Towarzyszyć jej będą wydarzenia z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Podobna koncepcja zostanie zrealizowana w powiecie kaliskim. Tam obok wystawy będzie można wziąć udział w spacerach miejskich i zapoznać się z broszurą na temat odbudowy Kalisza w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Seria spacerów miejskich dla 100 uczestników połączona z wydaniem mapki z trasą spacerów oraz instalacją w przestrzeni miejskiej tabliczek z oznaczeniami kluczowych obiektów to pomysł realizowany w powiecie radomskim. Pierwszy spacer zaplanowano na 27 października. Powiat chorzowski zaprasza 24 października na wernisaż i wystawę w w kluboksięgarni. 2 listopada odbędą się tam warsztaty dla dzieci, zaplanowana jest także seria trzech spacerów miejskich i internetowa mapa ze szlakiem modernizmu w Chorzowie. Zapaleni cykliści znajdą propozycję dla siebie w dawnym powiecie wysokomazowieckim – organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnej wycieczce rowerowej z Warszawy do Łap Ossych, połączonej ze zwiedzaniem tamtejszego osiedla kolejowego, a następnie 19 października na warsztaty sitodruku dla uczniów szkoły podstawowej w Łapach – motywem graficznym będzie architektura osiedl. Dodatkowo odbędą się dwa wykłady w klubokawiarni Warszawa-Powiśle poświęcone problematyce dworców i osiedli kolejowych w okresie dwudziestolecia. Spacer miejski prowadzony przez przewodnika to propozycja w powiecie rzeszowskim. Wydarzenie zostanie nakręcone przy pomocy drona, a nagranie posłuży do przygotowania krótkiego filmu promującego rzeszowski modernizm – premierowy pokaz filmu i debatę zaplanowano na 14 listopada. Powiat morski zaprasza do gry – projektem tam realizowanym będzie produkcja historycznej gry planszowej o roboczym tytule „Zbuduj sobie kurort”, której premiera zaplanowana jest na 6 grudnia. 

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie NIAiU.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.