Kontrast
Wielkość czcionki

Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego - wystawa w Krakowie

Wystawa na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z Józefem Piłsudskim w roli głównej nie brzmi odkrywczo – jednak ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie zamierza udowodnić, że taką postać jak Marszałek można pokazać nietuzinkowo nawet w zalewie innych wydarzeń dotyczących tej postaci. Wystawę podziwiać można od 31 października 2018 roku do 21 stycznia 2019 roku.

portret Józefa Piłsudskiego

Ekspozycja nieprzypadkowo prezentowana będzie w Krakowie – mieście, z którym Józef Piłsudski był silnie związany. Tu mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach tutejszej katedry.

Piłsudski z innej strony

Józef Piłsudski znany jest w narodowej świadomości przede wszystkim jako twórca Legionów i architekt polskiej niepodległości. Marszałek był jednak także wnikliwym publicystą, strategiem i analitykiem historii Polski i Europy. Jego ogromny dorobek, wydany w 10 tomach Pism zbiorowych, obejmuje artykuły prasowe, opracowania historyczne, przemówienia, wykłady, rozkazy i wywiady.

Wielu artystów Młodej Polski współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia w sposób podobny do Marszałka. To właśnie ich prace – 779 dzieł sztuki – złożą się na wystawę MNK. Pokazane zostaną obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców, m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie.

obraz przedstawiający ogrodnika trzymającego na rękach małego chłopca, konewka

Wojciech Gerson, Ogrodnik i mały pułkownik, 1855

Większość eksponatów pochodzi z kolekcji MNK, jednak dla zilustrowania najważniejszych wątków wystawy wypożyczyliśmy dzieła sztuki z kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucji. To m.in. Biblioteka Polska w Paryżu, Musée des Beaux-Arts d’Angers, Snite Museum of Art z Indiany oraz polskie Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.