Kontrast
Wielkość czcionki

Berek Joselewicz - bohaterska historia w spektaklu Teatru Żydowskiego

Jednym z żydowskich bohaterów, który angażował się w polski ruch niepodległościowy i brał udział w powstaniach narodowych, był Berek Joselewicz, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 zorganizował zwartą formację zbrojną tworzoną przez Żydów. Na podstawie jego losów powstał spektakl „Berek”, który będzie miał swoją prapremierę 7 grudnia 2019 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie.

Twórców spektaklu „Berek”, Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego, interesuje bohaterska postawa Berka Joselewicza oraz innych polsko-żydowskich bohaterów walczących w Legionach Polskich, Kampanii Wrześniowej, w Powstaniu Warszawskim za swoją polską ojczyznę. Twórcy, korzystając z materiałów dokumentalnych, tworzą panoramę zbrojnej walki Żydów o wolność Polski na przestrzeni wieków.

plakat ze zdjęciem aktora w kostiumie Berka Joselewicza, obok opis spektaktu, na dole belka z logo

Sztukę wyreżyserowała Maja Kleczewska, laureatka Srebrnego Lwa La Biennale di Venezia, według scenariusza Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej. Przestrzeń zaprojektował Zbigniew Libera,  jeden z najważniejszych polskich artystów. Do galeryjnej przestrzeni można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić – spektakl otwarty jest dla publiczności przez kilka godzin. Tak jak w galerii sztuki widzowie sami decydują, jak długo trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć.

Spektakle odbędą się: 7 grudnia, godz. 19.00 i 20.30 (spektakle premierowe), 8 grudnia godz. 18.00 i 19.30, 10 grudnia godz. 19 i 20.30, 11 grudnia godz. 19 i 20.30 oraz 12 grudnia godz. 19 i 20.30.