Kontrast
Wielkość czcionki

„Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką” w czwartkowe wieczory w Niepodległa. Miejsce Spotkań

A może wieczór z literaturą? „Niepodległa. Miejsce Spotkań” zaprasza na cykl spotkań literackich „Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką”. W pierwsze czwartki letnich miesięcy wieczory wypełnią rozmowy o czytelniczych hitach naszych przodków. Na każdym spotkaniu aktor bądź aktorka przeczyta wybrane fragmenty książki, które pozwolą zrozumieć fenomen danej książki. 5 sierpnia 2021 zapraszamy na spotkanie z „Czerwonym błaznem” Aleksandra Błażejowskiego.

Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką

Każda epoka ma swoje literackie bestsellery. Wielotysięczne nakłady, ekranizacje z najlepszymi aktorami, sława i popularność podążały wybranych pisarzy. Czas okazał się być nieubłagany – sto lat później wiele tytułów popadło w niepamięć. Czy dziś jesteśmy w stanie zrozumieć, czym fascynowali się nasi dziadkowie i nasze babki? Czy fenomen literatury okresu międzywojnia dziś wciąż jest aktualny? Co w tych najpopularniejszych książkach lat 20. i 30. XX wieku sprawiło, że zyskały serca czytelników? Aby spróbować odpowiedzieć na te i inne pytania, zapraszamy na wyjątkowe spotkania.

„Bestseller w ogrodzie. Spotkanie z międzywojenną książką” ma swoje miejsce w kalendarzu w pierwsze czwartki letnich miesięcy. Na każdym spotkaniu aktor bądź aktorka przeczyta wybrane fragmenty książki, które pozwolą zrozumieć fenomen danej książki. Okrasi to ciekawa dyskusja ze specjalistą od międzywojennej literatury. Różne gatunki, różni autorzy i różne głosy przeniosą widzów w czasie o sto lat. Spotkania zostaną zorganizowane w Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarnianej przestrzeni w Łazienkach Królewskich, w której można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Niepodległa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości. Wszystkie będą transmitowane online na kanale Facebook Niepodległa. Miejsce Spotkań i na kanale YouTube Niepodległej.

„Dziewczęta z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej głosem Olgi Żmudy

Pierwszy czwartek września to ostatnie spotkanie z przedwojennym bestsellerem. Tym razem będzie poświęcone powieści obyczajowej. Los różnie obchodzi się z książkami: niektóre dzieła mają po dekadzie czy stuleciu tyle samo czytelników, a niektóre cieszą się krótką, ale ogromną popularnością. Tak było z powieścią tak było z powieścią „Dziewczęta z Nowolipek” Poli Gojawiczyńskiej – jednym z największych bestsellerów II RP, który swą premierę miał w 1935 roku. Już dwa lata później powstała jego ekranizacja w reżyserii Józefa Lejtesa. W tym samym roku co na srebrny ekran, na półki księgarń trafił drugi tom przygód czterech dziewcząt zatytułowany „Rajska jabłoń”.
 
2 września o godz. 18:00 w pawilonie „Niepodległa. Miejsce Spotkań” prowadząca Miłka Skalska porozmawia z prof. Iwoną Rusek o meandrach twórczości Gojawiczyńskiej. Fragmenty obu powieści przeczyta wspaniała aktorka młodego pokolenia – Olga Żmuda. Transmisja online na niepodlegla.gov.pl, kanale Facebook Niepodległa. Miejsce Spotkań i na kanale YouTube Niepodległej

„Czerwony błazen” Aleksandra Błażejowskiego głosem Mateusza Kmiecika

Pierwszy czwartek sierpnia to spotkanie z międzywojennym kryminałem. Mroczne zaułki miasta, napięcie w powietrzu, gęsia skórka i szybsze bicie serca na każde drgnięcie cienia od 100 lat rozbudzają wyobraźnię miłośników zagadek, przestępstw i genialnych umysłów które je rozwiązują. Powieści detektywistyczne publikowane w odcinkach w gazetach, kryminały z kluczykiem czy z jamnikiem w czasach PRL, oszałamiająca popularność współczesnych autorów i oczekiwanie na kolejne przygody policjantów, detektywów świadczą o miłości Polaków do kryminałów. W ogrodzie „Niepodległa. Miejsce spotkań” w sierpniowe popołudnie rozmowa będzie dotyczyć fenomenu kryminału, a zwłaszcza kryminału retro. Punktem wyjścia do niej będzie „Czerwony błazen” Aleksandra Błażejowskiego – powieść, która ukazała się w 1925 roku i cieszyła się taką popularnością, że już rok później zrealizowano ekranizację, w której pojawili się m.in. Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński czy Nora Ney.

W dyskusji wezmą udział Ryszard Ćwirlej i Marcin Wroński, którzy powołali do literackiego życia Teofila Olkiewicza z czasów PRL i międzywojennych komisarzy Antoniego Fischera (Ćwirlej) oraz Zygę Maciejewskiego (Wroński). Pisarze powiedzą o wyzwaniach, jakie stawia kryminał retro, o popularności tego typu powieści oraz o tym, skąd to się wszystko wzięło. Rozmowę z pisarzami poprowadzi Miłka Skalska. Fragmenty „Czerwonego Błazna” przeczyta Mateusz Kmiecik, doskonały aktor młodego pokolenia.

Spotkanie odbędzie się 5 sierpnia o godz. 18.00. Transmisja online na niepodlegla.gov.pl, kanale Facebook Niepodległa. Miejsce Spotkań i na kanale YouTube Niepodległej

„Dzikuska” Ireny Zarzyckiej głosem Patryka Szwichtenberga

Pierwszy czwartek lipca to spotkanie z „Dzikuską” Ireny Zarzyckiej. Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska. Jej rozmówczynią będzie literaturoznawczyni, autorka książek i słuchowisk Iwona Rusek, doktor nauk humanistycznych, badaczka literatury polskiej. Fragmenty książki przeczyta wybitny aktor młodego pokolenia Patryk Szwichtenberg. Pierwszy omawiany utwór to bestsellerowy romans.

Irena Zarzycka (wtedy jeszcze Hoeckówna) urodziła się w Łodzi w 1900 roku. Kiedy posłała rękopis „Dzikuski”, swojej pierwszej powieści, do wydawnictwa Rój, kierowanego przez Wańkowicza i Kistera, spotkała się z odmową. Okazało się jednak, że czytelnicy właśnie czegoś takiego chcieli – kiedy „Dzikuska” ukazywała się w odcinkach w „Rzeczpospolitej”, zyskała niezwykłą popularność, co skłoniło „Rój” do przyjęcia debiutującej w dużej formie autorki pod swoje skrzydła. I okazało się, że był to doskonały ruch ze strony wydawnictwa. Kurier Wileński w grudniu 1928 roku donosił, że autorka była istną rekordzistką: „Zarzycka – stała się synonimem dyskusyj literackich w Polsce. 65.000 nakładu „Dzikuski” w ciągu roku, 35.000 – „Jawnogrzesznicy” w ciągu półrocza – to są rekordy, jakich nie było przez dziesięć lat Niepodległej Polski.” Romanse Zarzyckiej aż do wybuchu wojny cieszyły się niesłabnącą popularnością, przynosząc wydawnictwu trwały zysk, a debiutancka powieść „Dzikuska” trafiła na ekrany kin już w 1928, rok po ukazaniu się w księgarniach. Nawet dziś pojawia się przy nazwisku autorki przydomek „królowa romansów”.

O fenomenie jej książek porozmawiają 1 lipca 2021 o godzinie 18:00. Transmisja online na niepodlegla.gov.pl, kanale Facebook Niepodległa. Miejsce Spotkań i na kanale YouTube Niepodległej. Na te i na kolejne spotkania zapraszamy w pierwsze czwartki miesiąca!