Kontrast
Wielkość czcionki

"W Polsce króla Maciusia" - jak funkcjonuje państwo? Wystawa dla dzieci w Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na niezwykłą wystawę adresowaną do dzieci i dorosłych – „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. Muzeum przypomina trudy i wyzwania odbudowy państwa oraz niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, prekursora praw dziecka. Przede wszystkim jednak zaprasza do zanurzenia się w fantastyczny świat powieści „Król Maciuś Pierwszy”. Korczak napisał ją aby wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.

"W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" - plakat wystawy, chłopiec z narysowaną koroną

„W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” – plakat wystawy

Wystawa ma pomóc współczesnym najmłodszym obywatelom zrozumieć ich rolę w tworzeniu państwa i jego funkcjonowaniu i sprawić, aby poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Na  odwiedzających wystawę czekają pobudzające wyobraźnię gry i zabawy – dzieci będą mogły przyjrzeć się maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa. Wspólnie z animatorami zastanowią się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.

Ilustracje Iwony Chmielewskiej inspirowane książką Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", wykonana na wystawę w "Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum POLIN

Ilustracja Iwony Chmielewskiej inspirowane książką Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, wykonane na wystawę w „Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum POLIN

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 9 listopada 2018 roku do 1 lipca 2019 roku.

Wernisaż wystawy – wydarzenie dla dzieci i dorosłych

Rodzinny wernisaż odbędzie się 11 listopada. Będzie to wielkie otwarcie dla „małych i dużych dorosłych”. Przez cały dzień ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty twórcze, oprowadzania kuratorskie, działania z animatorami i wydarzenia artystyczne. POLIN zaprasza całe rodziny – oprócz bezpłatnego zwiedzania wystawy, będzie czas na rozmowę, pobudzanie kreatywności i inspirowanie do niestandardowych rozwiązań. Animatorzy zadbają o to, aby można było nie tylko zwiedzać, ale i samemu coś stworzyć. Stanowiska pracy twórczej pojawią się w przestrzeni całego muzeum. Powstaną na nich niezwykłe pamiątki z wystawy – przypinki, drewniane zabawki, czy malowane królestwa.

O 17:00 w Teatrze Lalka w audytorium Muzeum odbędzie się spektakl „Król Maciuś Pierwszy” – to wydarzenie jest biletowane.