Kontrast
Wielkość czcionki

Culture.pl - kulturalny adres ma już 20 lat!

Instytut Adama Mickiewicza, który jest odpowiedzialny za zagraniczny komponent Programu Wieloletniego „Niepodległa”, świętuje 20-lecie największego portalu o polskiej kulturze – Culture.pl! 51 tysięcy artykułów w ośmiu językach, wśród których pojawiły się specjalne treści dotyczące II Rzeczpospolitej i odbudowy polskiej państwowości z okazji świętowanego w 2018 roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do poznania wyjątkowego, urodzinowego wydania portalu.

Dwudziestolecie Culture.pl

Portal Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący o ciekawych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. Powstał w lipcu 2001 r. z inicjatywy Instytut Adama Mickiewicza. W 2004 roku portal zyskał angielską wersję językową, w roku 2015 rosyjską, a obecnie treści publikowane są w ośmiu językach, m.in. ukraińskim, chińskim, koreańskim i japońskim. Na Culture.pl znaleźć można biogramy artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury – łącznie ponad 51 tysięcy artykułów, liczne galerie zdjęć, podcasty oraz filmy stanowiące ogromną bazę wiedzy odwiedzaną przez miliony użytkowników.

grafika złożona z kolorowych kształtów

Portal tworzy kilkadziesiąt osób związanych z Instytutem Adama Mickiewicza. To autorzy, redaktorzy, tłumacze, fotoedytorzy, webmasterzy i specjaliści odpowiedzialni za media społecznościowe. Wśród nich są redaktorzy m.in. z USA, Rosji, Ukrainy, Armenii, Nowej Zelandii i Japonii. Urodzinowe wydanie Culture.pl dostępne jest od 8 lipca. Obchody dwudziestolecia portalu potrwają do końca sierpnia.

Stulecie odzyskania niepodległości na Culture.pl

W ostatnich latach na Culture.pl pojawiło się wiele treści, które były częścią międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 i sfinansowanego ze środków MKDNiS. Dużą popularnością cieszą się przewodniki multimedialne, np. „Where’s Poland?” – przewodnik po historii Polski pod zaborami oczami Duńczyka Georga Brandesa, który w lutym 1885 roku przyjechał koleją na ziemie polskie i zbierał materiał do swojej książki zatytułowanej „Polen” czy „Metafory niepodległości. Sto zdjęć o Polsce” który prezentuje sto wybranych fotografii przyporządkowanych do dziesięciu haseł: Historia, Pamięć, Człowiek, Emancypacja, Tożsamość, Krajobraz, Warszawa, Poza centrum, Symbole i Przemiany. „Śladami Polaków” to z kolei witryna, która opowiada przypomnieć o konkretnych ludziach, Polakach i ich osiągnięciach, bez których trudno dziś sobie wyobrazić codzienność, jak np. wycieraczki samochodowe, wideoprojekcje czy szminka. Ściśle związane z muzyką są takie projekty jak  „Mapa Polskich Kompozytorów” – która pozwala na błyskawiczny dostęp do biografii kompozytorów wzbogaconych o ciekawostki, reprezentatywne przykłady muzyczne oraz kontekst kulturowy danego artysty podkreślający inspiracje, jak i wpływy, które wywarł na innych i „Ogród Pendereckiego” – wirtualna przestrzeń wypełniona muzyką, filmami i tekstami poświęconymi Krzysztofowi Pendereckiemu, wybitnemu polskiemu kompozytorowi współczesnemu. Sztuki teatralne można poznawać w nowoczesnych technologiach dzięki doświadczeniu VR „Cricoterie”. Powstały także bardzo ciekawe płyty wydawnictwa dla młodszych i starszych: „Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words” czy „Captains of Illustration: 100 Years of Children’s Book from Poland”.

grafika złożona z kolorowych kształtów

Oprócz tego, w zakładce Wydarzenia Instytutu Adama Mickiewicza promowane są międzynarodowe wydarzenia, które promują polską kulturę poza granicami kraju. Są wśród nich premiery specjalnie zamawianych kompozycji muzycznych, udziały w międzynarodowych festiwalach, prestiżowe rezydencje artystyczne znanych na całym świecie artystów, projekty taneczne i kinematograficzne. Szczególne miejsce zajmują wystawy prezentowane w najważniejszych muzeach i światowych stolicach: „Sunkus amžius. Szapocznikow – Wajda – Wróblewski” w Wilnie, „Pologne (1840-1918). Peindre l’âme d’une nation” w Muzeum Louvre-Lens, „Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība” w Rydze, „Katarzyna Kobro & Wladyslaw Strzeminski. Een Poolse avant-garde” w Hadze, „Patchwork: The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak” w Nowym Yorku czy podróżujący po targach artystycznych projekt „Elementarz polskiego designu”, który odwiedził m.in. Bukareszt, Berlin, Toronto czy Płowdiw.

Te wydarzenia, jak i wiele innych realizowanych w ramach programu dotacyjnego „Kulturalne Pomosty” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Portal Culture.pl to fantastyczne źródło informacji o obchodach międzynarodowych i o polskiej kulturze. Z okazji 20 urodzin życzymy kolejnych lat tworzenia ciekawych treści!