Kontrast
Wielkość czcionki

„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” - ludowe utwory i animacje dla dzieci

„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to dwupłytowy album z polską muzyką tradycyjną, skierowaną do dzieci. Biuro „Niepodległa”, Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Słuchaj Uchem zapraszają do odkrywania utworów na nim zawartych dzięki pełnym wdzięku animacjom. Czy za oknem zimowe temperatury czy wiosenny śpiew ptaków, zapraszamy do odkrywania świata z ludowymi utworami!

okładka płyty „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” - muzyka tradycyjna dla dzieci

Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to polska muzyka tradycyjna skierowana do najmłodszych. Na płytach można usłyszeć kolędy, które mają wiele wariantów i odmian, pastorałki, piosenki zimowe i wiosenne. Wykonawcami utworów są Muzykancka Kompania Dziecięca, Kaja i Janusz Prusinowscy i ich przyjaciele. W warstwie dźwiękowej wykorzystano wiele instrumentów ludowych. Album jest dostępny do kupienia na www.sklep.polskieradio.pl, a teksty i opisy piosenek są dostępne na stronie sluchajuchem.pl/cztery-domy-slonca/.

Cztery domy słońca – Wiosna

Przyroda budząca się do życia po zimowym uśpieniu i śpiew ptaków zapraszają do odkrywania świata wokół nas. Świat dźwięków z melodiami ludowymi i tekstami wierszy polskich poetów także poleca się do słuchania!

 Złoty Paw – polonez do poetyckiej miniatury

W tej wiosennej melodii wśród wysokich traw brodzi złoty paw, który może się komuś przyśnił? Do słów poetyckiej miniatury Danuty Wawiłow Kaja Prusinowska stworzyła melodię przypominającą poloneza.

 

Cztery domy słońca – Zima

Prezentujemy Państwu cztery utwory, które są związane z najmroźniejszą porą roku. Gdy wczesne wieczory i niskie temperatury zachęcają do schowania się pod kocem, muzyka może poprawić humor równie skutecznie jak gorąca czekolada. Ludowe melodie, kolędy i kołysanki z pięknie przygotowanymi animacjami polecają się do słuchania!

Słuchaj, słuchaj – kołysanka o słuchaniu

Słuchaj, słuchaj myśli wszystko ci się przyśni” – Janusz Prusinowski przygotował muzykę do słów „Kołysanki o słuchaniu” Joanny Papuzińskiej, autorki bajek i wierszy dla dzieci. Ta zimowa melodia zaprasza do skupienia się nie tylko na tym co widać, ale także na odbieraniu świata innymi zmysłami.

Naśród dworu – kolęda dla dziewczyny

„Naśród dworu” to kolęda noworoczna, czyli pieśń, która stanowiła formę życzeń dla gospodarza i poszczególnych członków jego rodziny – w tym przypadku dla panien. Historie o złotym kielichu, rajskich ptakach i niezwykłym drzewie były śpiewane na szczęście od stuleci – ta z animacji pochodzi z Beskidów, okolic Ciężkowic i Starego Sącza. W utworze nadobna dziewczyna otwiera fartuszek by pozbierać złote rzęsy rajskich ptasząt, by złotnik odlał z nich kubek. Kolędę zapisali badacze dawnych pieśni z XIX w.: Oskar Kolberg, Żegota Pauli, K.W. Wójcicki i Zygmunt Gloger. W swobodnej interpretacji na potrzeby albumu wykonały ją Kaja i Hania Prusinowskie, Marysia Niwińska i Gabrysia Burdalska do dźwięków cymbałów Janusza Prusinowskiego i fletu bansuri Michała Żaka.

A poszła ci była Matuchniczka Boża – pieśń adwentowo-kolędowa

A poszła ci była Matuchniczka Boża – w tym utworze Maryja, szukając swojego synka, zabłądziła w ciemnym lasku i zaopiekowały się nią pszczółeczki. To baśniowa opowieść to historia szacunku do roli i pracy pszczół. Pieśń śpiewana była w czasie adwentowym i kolędowym, charakterystyczna dla regionu sandomierskiego. Tu można jej posłuchać w wykonaniu a cappella, Kai Prusinowskiej i chóru.

W Betlejem przy drodze – kolęda na Boże Narodzenie

W Betlejem przy drodze jest szopka zła srodze, a w niej się rozgościła Matka Jezusa miła – tak zaczyna się Bożonarodzeniowa kolęda. Tradycyjne słowa i muzyka pochodzą z Rudy Wołoskiej, z woj. lubelskiego. Motyw znany jako „usługa anielska” to echo XVII-wiecznej pastorałki poety Kaspra Twardowskiego „Kolebka Jezusowa”, która do dziś na wsi polskiej występuje w licznych wariantach.

 

Więcej ludowych utworów dla dzieci można znaleźć na dwupłytowym albumie „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna”. Jego współwydawcami są Biuro „Niepodległa” i Agencja Muzyczna Polskiego Radia. Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronatu medialnego udzieliły Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Album jest dostępny na www.sklep.polskieradio.pl, a teksty i opisy piosenek są na stronie sluchajuchem.pl/cztery-domy-slonca/. Smartlink: https://bfan.link/cztery-domy-slonca-zima-wiosna.