Kontrast
Wielkość czcionki

Dwie wystawy z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Warszawie

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w przestrzeni miejskiej Warszawy zostaną ustawione dwie wyjątkowe wystawy. Jedna z nich stanie na Placu Piłsudskiego, druga na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorem inicjatyw jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zapraszamy do oglądania!

POLONIA SEMPER FIDELIS. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa

papież w samochodzie na czarno-białym starym zdjęciu

Grafika dzięki uprzejmości Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Na ekspozycji zaprezentowane są unikatowe fotografie Carla Leidi (1930–1998) – włoskiego fotografa, pisarza i podróżnika,  który w czerwcu 1979 r. podążał śladami Jana Pawła II, podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Zdjęciom towarzyszyć będą wspomnienia artysty oraz cytaty z homilii w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Oświęcimiu.

Fotografie Carla Leidiego to zbiór kilku tysięcy wydruków, przezroczy i negatywów. Są one przechowywane w Centrum Badań i Dokumentacji Fotograficznej CRAF w Spilimbergo, a te z 1979 roku umieszczono w kolekcji „Polonia Semper Fidelis”. Jak napisano na wystawie: „Każde zdjęcie Carla Leidiego to odkrywanie nadziei i wzruszenia, z jakim Polacy przeżywali nie tylko przyjazd Jana Pawła II do Ojczyzny, ale nade wszystko fakt, że są razem, że są narodem, który łączą wspólne wartości, że odtąd już nigdy nic nie będzie takie samo”.

Wystawę w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim, będzie można oglądać od 30 maja do 19 czerwca 2019 r. przy Krakowskim Przedmieściu, na wysokości Kościoła Sióstr Wizytek i Skweru Ks. Jana Twardowskiego.

DROGA DO WOLNOŚCI – wystawa w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Grafika dzięki uprzejmości Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Instalacja artystyczna na placu Piłsudskiego pokaże znaczenie papieskiej pielgrzymki z 1979 roku, udowadniając fundamentalność tego zdarzenia na drodze Polaków do odzyskania wolności. Autorzy przypominają w niej najważniejsze miejsca, które odwiedził Jan Paweł II i słowa, które w nich wypowiadał. Całości dopełniają wspomnienia uczestników wydarzeń.

Forma plastyczna wystawy nawiązuje do idei drogi, której kolejne etapy odsłaniają ukryty sens. Symboliczna podróż odbywa się po ścieżce w kształcie spirali wiodącej między filarami – drogowskazami. Zwiedzający podążają także za głosem Jana Pawła II, dzięki czemu podróż staje się dla każdego osobistym doświadczeniem.

Ekspozycję tworzy osiem filarów o różnej wysokości. Wystawę będzie można oglądać od 1 do 30 czerwca 2019 roku.